| Revolution a întrebat:

Acum cateva zile, mi-am luat placa de baza si procesor nou pentru ca unele jocuri imi mergeau sacadat.Noile configuratii ale PC-ului meu sunt:
procesor:Intel Celeron Dual Core E3300 2.5GHz
placa video:ATI Radeon X1550 512mb
Memorie RAM:2GB
Mentionez ca indeplinesc cerintele RECOMANDATE ale jocurilor respective si am ultimele drivere instalate.Cand am cumparat placa de baza am reinstalat si sistemul de operare.Acum calculatorul ruland pe un Windows XP Proffesional SP3.De ce jocurile inca mai merg sacadate?

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Vezi ca unele jocuri sunt prost optimizate pentru pc. Chiar daca ai cel mai performant pc tot vor sacada din cauza asta. De regula fac lucrul asta jocurile care au la baza varianta de console. Nu se chinuie prea tare sa le mai faca sa ruleze bine pe pc si de aici apar acele sacadari.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Placa video e problema.
ATI sunt bune până la un punct... după aia clachează.
Schimbă placa video.

| cheloo74 a răspuns:

Pai inca e prea slab pentru jocuri. Si nici nu ai mentionat titlurile lor.

| Liviu a răspuns:

Daca te vei lua dupa Ionica2010 vei regreta
Ea vorbeste din auzite nu din propria experienta'
Daca vei baga windows 7
e adevarat e mult mai rapid in download merge mult mai repede
dar jocurile nu toate au fost concepute sa ruleze pe windows normal
dar merg si pe celelalte' windowsuri gen vista / windows 7
Windows 7 fiind mai now face multe figurihappyadica se misca super dar nu poti intra uneori in joc erorile sunt mai rare'
dar windows 7 nu e terminat inca
din cate stiu eu
zic sa bagi windows sp3 si sa scanezi virusi si da niste detalii referitor la jocurile pe care ai vrea sa le joci (le joci)

Răspuns utilizator avertizat
| Revolution explică:

M-a surpins faptul ca am imi merge COD modern warfare 2 la cele mai inalte setari fara probleme iar Transformers 2:ROTF si Prototype merge sacadate...Va multumesc pentru raspunsuri!

| alynr1972 a răspuns:

Placa video a fost buna la vremea ei, acum iti trebuie minim Nvidia 9500 GT sau ATI HD4650. Nu te mai lua dupa toti ca ATI e prost si Nvidia e tare sau chestii dinastea.Ambele fac placi video bune... vezi ca gasesti SH la 120 RON placile enumerate mai sus. okazii.ro sau forum.computergames.ro. Mult succes. La 200 RON gasesti SH ATI 4670 care inca duce toate jocurile la cel putin setari medium

| narcisik a răspuns:

Cam slabut dar ce il face sa fie slabut este placa video de la ati! iti spun din propria experienta ca placa video ati nu e buna la jocuri!