| kMirke a întrebat:

AJUTOR!
Am doar 4 GB Ram DDR4 2133 MHZ.
Si as mai luat 4 GB Ram tot DDR4 2133 MHZ.
Dar nu stiu ce Latenta si Voltaj au ai mei ( nu se vede scrisul )

http://www.emag.ro/......DH217YBBM/ - > As lua pe astia, dar poate nu merg cu ai mei tot ddr4 2133 mhz.
Dar nu stiu CL ala si Voltaj.

1 răspuns:
| DavidoffUser a răspuns:

Majoritatea sunt acum la 1.2 -1.3 V, asa ca nu vei avea probleme de stabilitate.
Ramii mai performanti intotdeuna vor copia specificatiile ramilor mai slabi :
-latenta
-viteza
Ex: Daca tu ai 2133 @ cl 15 si iei 2400 @cl 17, cei din urma vor sta la 2133 @cl 15
La voltaj treaba e mai complicata.O diferenta mica (0.1-0.15 ) nu afecteaza ramii pe termen lung, insa o diferenta majora (0.3 sau 0.4) duce la supraincalzire si ardere.
Daca ramii tai actuali stau la 2133 @ 1.4 V si cei cumparati acum vor sta la 1.4 V (desi in specificatii voltajul maxim e 1.2V).Pe termen lung cei de 1.2 V vor fi afectati din cauza supraincalzirii.De asemenea risti sa ai numai erori si blue screenuri.
Recomand o viteza mai mica la acelasi voltaj pentru stabilitate. Diferentele vor fi minimale. Ex: 1866 @ 1.2 V