| c0pil1n a întrebat:

Am 2 modele de monitoare si nu stiu pe care sa-l aleg:
https://www.pcgarage.ro/......ack-144hz/

sau

https://www.emag.ro/......D0HVSGBBM/

La primul singurul lucru care ma (deranejaza) sa zic asa este faptul ca este TN si nu are FreeSync.
Vreau sa foloesesc la jocuri (pubg, cs go etc)
Voi pe care l-ati alege?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu trebuie sa te deranjeze TN-ul. Dimpotrivă, e cel mai bun pentru jocuri, are rata de răspuns mai bună ca la IPS.

| NLS a răspuns:

De obicei panourile TN sunt (sau erau) mult mai bune pentru gaming.
(timp de raspuns mic si refresh rate mare in primul rand, si nivelul de negru afisat e mai bun decat la orice IPS).
Acuratetea culorilor este capitolul unde stau mai prost, si unghiurile de vizualizare,
dar cel putin calitatea culorilor nu te intereseaza in gaming deloc,
ci in editare foto si video, dar si in procesele de randare.

INSA treaba se schimba undeva prin 2019,
apar unele IPS-uri cu timp mic de raspuns (1ms) si refresh rate decent (144Hz)

Eu as opta pentru IPS totusi.

Vei pierde putina luminozitate (Brightness) (are doar 250cd)
si intensitate la afisarea nuantelor de negru, dar nu atat de mult incat sa te deranjeze in jocuri.
Cu luminozitatea o rezolvi daca il setezi la 100%, am avut 3 monitoare pana acum cu valoarea asta, si la 100% se vedeau ok.
Am avut si unul cu 350cd, iar acum am altul, tot cu valoarea asta, le tin undeva la 65-70% pentru ca mai mult nu e nevoie.

Dar vei avea FreeSync, unghiuri de vizualizare mai bune, culori vibrante...

https://www.rockpapershotgun.com/......g2u-review

Desi nu are oficial certificare HDR, gama extinsa de culori (gamutul) are valori foarte bune, in caz ca doresti sa vezi filme/clipuri HDR pe viitor (chiar si secventele cinematice din viitoare jocuri),
sau sa faci editare foto/video la un nivel entry level dar fara sa te simti limitat.

Inca doua chestii: e mai nou (2019 vs 2015) si implicit consuma mai putin curent.

FreeSync-ul iti va fi de ajutor daca planuiesti sa pastrezi RX580 si pe viitor sa cumperi tot AMD.
(in plus monitoarele cu G-Sync sunt nu doar foarte rare, ci si nesimtit de scumpe).

PS: calitatea constructiei la BenQ lasa putin de dorit.
Ma refer in special la conectori, in rest e decenta, dar mufele lasa mult de dorit (contact slab... se pot lua de mana cu AsRock)