| GPA a întrebat:

Am 2 modele de procesoare identice din toate punctele de vedere.
Unul are consum de 95 w, iar celălalt are de 45 w.

Sunt identice! Doar consumul diferă. Din cate am înțeles, cu căt consumul este mai mic, cu atât procesorul poate lucra mult mai rapid. Este adevărat?

4 răspunsuri:
| adytzoi a răspuns:

Da un link cu modelele. Un procesor care consuma mai multa energie va degaja mai multa caldure, implicit va avea nevoie de racire mai buna. Totusi, nu cred ca ai luat in considerare chiar toate specificatiile procesoarelor in momentul comparatiei.

| peperonies a răspuns:

Daca unul are 95 de w si celalalt 45 nu sunt identice din toate punctele de vedere.

| CM7YRE a răspuns:

Nu inseamna asta; te referi la faptul ca procesoarele din ziua de astazi sunt optimizate sa consume mai putin si sa ofere aceeasi performanta, datorita tehnologiei de fabricatie utilizate. Ce modele sunt?

| GPA explică (pentru CM7YRE):

2 procesoare core duo x6800