| Lastmine544 a întrebat:

Am 2 placi video, una Nvidia GeForce GT 730 de la Palit de 2 GB si una Nvidia GeForce 210!
Pot sa le pun la PC sa functioneze simultan?
Daca da, cum fac?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1.
GT 730 NU suporta SLI
GeForce 210 NU suporta SLI

In plus, pentru nVidia SLI ai nevoie de 2 placi identice, adica aceeasi generatie, acelasi MODEL (de ex: 2 placi GTX 1050), si aceeasi cantitate de RAM.
Pot avea frecvente diferite si pot fi de la producatori diferiti, dar NU poti pune impreuna o GTX 1080 cu o GTX 1070.

! Daca ai 2 placi si le legi in SLI, NU se va dubla puterea, vei castiga cam 25- maxim 30%, insa consumul de curent va fi dublu, la fel caldura emanata.

! Daca ai 2 placi GTX 1060 (subliniez: acelasi MODEL, doar cantitati de RAM diferite), una cu 3GB RAM, iar cealalta cu 6GB, si le legi in SLI, cea cu 6GB va fi tratata ca avand 3GB.

2. Pe viitor o sa vedem placi diferite lucrand impreuna, (insa nu chiar orice placi, cele low end probabil nu vor fi suportate)... chiar si o placa AMD din 2018 cu o placa nVidia din 2020.
Insa trebuie implementat suportul "MultiAdapter" in jocuri. (despre cele DX 12 e vorba).
Cunosc un singur joc ce il suporta la momentul de fata:
Ashes of the Singularity.

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Nu poți pentru că nu depind de tehnologie SLI/multi GPU. Iar ca să faci asta îți trebuiesc plăci video identice (De exemplu GTX 1080+GTX1080)
Le instalezi în PC dar vor lucra separat plăcile tale și nu recomand.
Întâi compatibilitatea cu placa de bază (dacă suportă SLI, apoi plăci video identice cu capabilitatea SLI).

SLI = tehnologie pentru plăcile video NVIDIA!
Crossfire = Tehnologie pentru plăcile video AMD!

Nu poți pune o placă care suportă SLI (Nvidia) cu una Crossfire(AMD). Trebuie să fie identice!