| AllexandruAndrei a întrebat:

Am acest pc AMD Ryzen 3 1200 3. 1GHz, 4 nuclee, 8GB DDR4, 1TB HDD, GTX 1050 si vreau sa va intreb 2 chestii: Are ceva daca i-am mai pus 8gb ram in plus total 16 dezavantaje/avantaje si recent mi s-a ars GTX 1050 si mi-am luat un 1650 SUPER face bottleneck, va rog raspunsuri de la cunoscatori

Răspuns Câştigător
| Strepix a răspuns:

Foarte bine că ai pus încă 8GB Ram, sunt unele jocuri care au nevoie de mai mult ram sau poate ai nevoie de mai multe programe deschise pe fundal.
Din păcate configurația ta face bottleneck, nu foarte mare dar face.
https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_3_1200/GeForce_GTX_1650/0MR13Mbi/

Îți recomand să cumperi Ryzen 5 1600 și echilibrezi sistemul.

3 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu cred ca sunt deavantaje daca ai 16gb ram, dar pe viitor iti strangi bani si iti ieu un i5 9400f care e undeva la 1000 de lei, dar pentru asta trebuie sa schimbi si placa de baza cu socket 1151 v2, in mod normal ar trebui sa te tina si un cooler stock de la Intel daca ai o carcasa buna

| AllexandruAndrei explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Imi poti raspunde si la a doua intrebare? recent mi s-a ars GTX 1050 si mi am luat un 1650 SUPER face bottleneck? daca da simtitor unde fac un test sau imi afecteaza la componente cv acest bottleneck

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru AllexandruAndrei):

Cam face mult bottleneck, mie mi se pare ca procesorul ala e mult prea slab indiferent de placa video, daca nu vrei sa treci pe Intel iti regomand de la 3600 incolo