| Myr3ll1994 a întrebat:

Am auzit ca poti face ceva din bios si cica iti mareste ram, placa video si procesorul am cautat in bios dar nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta

8 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Mathematic ti-a dat cel mai bun sfat. overclocking-ul nu e pentru amatoribig grin. Necesita ceva pricepere si de asemenea trebuie sa si poti intretine sistemul la frecvente mai mari(sursa+coolere). Recomandarea mea e sa lasi componentele sistemului asa cum au venit din fabrica cu frecventa stock recomandata/testata de producator. Mai bine scoti bani ceva mai multi si cumperi din prima un sistem la care per total stii ca face fata la anumite aplicatii/jocuri(ce anume iti trebuie). Mai bine dai bani mai multi si ai siguranta, decat bani putini initial pe un sistem mai slabut si apoi asta te costa efort si intretinere si in cel mai rau caz instabilitate. Intr-adevar componente supratactate tind sa se strice mult mai usor.

| CosteaVlad a răspuns:

Am auzit ca se pot face modificari pentru ca procesorul sa functioneze la capacitate maxima, adica la exact cat scrie pe el, insa operatiunea asta, pe langa faptul ca-i maresc performantele, il si distruge in acelasi timp. Cat despre memoria ram nu stiu nimic. Eu totusi zic sa-l asculti pe cristi.winking Gandeste-te ca daca chiar ar fi fost sa fie, toate calculatoarele ar fi putut fi setate din fabricatie direct cu acele setari din bios, care sa-ti ofere performante maxime, insa din moment de n-a fost asa, inseamna ca totusi exista un motiv. happy

| m4them4tic a răspuns:

Cred ca la operatia de "overclock" te referi.
Sfat:scoate-ti ideea asta din cap daca nu te pricepi.
Trebuie sa ai o sursa capabila, un sistem de racire peste medie(coolere pentru procesor, ram, video), o placa de baza iarasi foarte capabila.Pentru a face un overclock reusit, care sa nu iti arda PC-ul trebuie sa bagi ceva bani in el.
Concluzie-nu incerca asa ceva acasa!

| cristiancristir a răspuns:

Am un prieten care a facut asa ceva si a ars 2 calculatoare. Te sfatuiesc sa il lasi asa cum este fiindca macar il mai folosesti chiar daca esti nemultumit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste overclock si nu te sfatuiesc sa faci asta daca ai un procesor mai sensibil ca il busesti laughing plus ca daca nu ai un sistem bun de racire il busesti iar laughing daca te stii putin mai mult la cac. poti face overclock... dar cel din bois nu se prea poate numi overclock. exista placi de baza cu panou de overclocking. ala e overclock dar... si cum spune si cristiancristir il npoti arde daca ii dai o valoare prea mare.eu am clock 2. 80 Ghz si mi-am facut overclock la 3. 33winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. am un amd la 1800 dar imi merge doar la 1200. pot sai mai maresc putin frecventa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma in primul rand overclock nu este pentru incepatori si in al doilea tu vrei sa maresti pentru jocuri nu? pai nu e asa mare diferenta daca de ex. ai de 2000 mhz si reusesti la 2300-2400 asa ca mai bine cu bani pe care ar trebui sa-i bagi in pc ca sa-i faci overclock, ii pastrezii, ii aduni si iti iei alt procesor sau alt pc mai bine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prst.