| GulDan a întrebat:

Am auzit ca toti oamenii spun ca mai bine faci cursuri decat facultate.

Sunt derutat acum daca pierd timpul cu facultatea?

Mi-a recomandat cineva sa fac cursuri dupa Link academy!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Facultatea nu ofera un viitor stralucit la noi in tara, asa un curs merge cat merge apoi altul il inlocuieste daca e necesar

| Yukidaruma a răspuns:

O profesoară mi-a spus odată că nu-și lasă fiica să meargă la facultate pentru că nu are rost mai ales la noi în țară. Da, niște cursuri de calificare sau o postliceală sunt mult mai potrivite și asigură un viitor.
Depinde și de ceea ce îți dorești, dacă tinzi după ceva în domeniul IT, cu facultatea de informatică chiar ai multe posibilități, cu cea de drept, meidicină sau de limbi străine (mai ales dacă limbile studiate sunt foarte "exotice" și căutate). Dacă nu te atrage niciun astfel de domeniu atunci poți face niște cursuri în ce domeniu dorești. Succes!^^

| GulDan explică (pentru Yukidaruma):

M-am gandit de domeniu IT dar stiu ca sunt multi care cauta asta. Uite eu am un hobby si anume sa desenez crezi ca se cauta un domeniu gen designer? sau e adevarat ca mori de foame cu arta sad?

| ALGator a răspuns:

Hm... Oamenii spun multe, dar nu totul se potriveste oricui.

Nu spui nimic despre ce facultate faci si daca ai un interes personal pentru o specialitate, ce varsta ai, cit chef si putere de munca, situatia ta financiara etc. Sau doresti o scolarizare cu care sa iti asiguri o munca.
Toate raspunsurile la intrebarile de mai sus sunt OK, e decizia ta, dar in functie de ele poti avea un indiciu ce trebuie sa faci, curs sau facultate.

Se poate face un curs bun, apoi lucra apoi continua cu o facultate. Sau invers, facultate apoi completari prin cursuri scurte la facultate sau altunde.

Oricum vei face, nu fa greseala sa crezi ca te descurci invatind mai putin pentru ca informatia e pe internet. Trebuie sa ai cit mai multe lucruri poti in cap din profesia care te intereseaza si din domenii inrudite. Asta iti va face viata mai usoara si practicarea meseriei mai placuta, plus probabil mai mult prestigiu profesional, mobilitate de a schimba serviciul si cistig mai bun.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Exemplu de pregatire medie care are cautare in occident dar care poate merge acceptabil si in România: asistent medical, tehnician dentar. Cu diploma in mina si citiva ani de experienta in Ro poti cauta apoi mai departe undeva in UE. Apoi, politist sau vames cred ca e OK la pregatire medie. Vor mai fi si altele probabil.

P.S. Orice ai face, fii convins ca nu te vei descurca fara engleza. In prezent engleza e ca aerul.

| GulDan explică (pentru ALGator):

Merci pentru. sfaturi si informatii! Pe mine ma intereseaza un domeniu legat de arta. dar mai multi mi-au spus ca cu arta mori de foame...

Dar sunt derutat ca alti mi-au spus ca sunt banoase domeniile in desen.
Ideea e ca eu desenez de mic si daca merita sa fac ceva mai departe din asta mi-ar place ca asta e ca un hobby happy
Poate imi dai un sfat, daca merita... Merci!

| ALGator a răspuns (pentru GulDan):

Mai intîi as vrea sa stiu daca in prezent urmezi vreo facultate, care, si in ce an esti. Cit de multe incercari poti face depinde de situatia ta materiala (daca te sustine cineva) si de varsta (daca mai ai timp de incercari sau e graba mare sa te intretii, sa intri in piata muncii inainte de a fi considerat prea "batrin").

Daca desenezi de mic nu trebuie sa renunti la asta. Dimpotriva, ai avea timp sa urmezi un curs practic (cerc de desen) unde sa lucrezi mult asa cum iti arata si altii. Chiar daca vei avea o alta meserie, desenul, volumetria, cunostinte despre culori si combinarea lor iti vor fi de folos.

Multi artisti sunt nevoiti practice pasiunea lor dar sa se intretina din alta meserie. Poate fi acceptabil si le poate da si satisfactia unei vieti mai comode material dar si placerea practicarii pasiunii.
Exista artisti care reusesc perfect si nu mor deloc de foame!
Din pacate, o pasiune (desen) nu e numai un moft. Ea poate fi si motorul tau in viata care sa te impinga la performante pe care cei care lucreaza in scirba nu le pot atinge.
Unde ai putea avea folos din pasiunea desenului: arhitectura (mai bine decat "decoratiuni interioare"), IT (jocuri pe calculator si nu numai), peisagistica (meserie practica care si are o piata in România), design de mobilier (pentru locuinte, localuri). Ar mai fi film (operator de imagine, scenograf) care insa e un domeniu de mare concurenta si stres pentru liber profesionisti, creatie de moda.
Cunosc oameni care lucreaza ca designeri pe cont propriu, cu comenzi de nu pot duce si un venit dublu cit salariul unui inginer. Dar nu in România.

Mai gindeste-te. Daca vrei, tinem contactul. Deocamdata sper sa mai discutam aici.

| GulDan explică (pentru ALGator):

Eu sunt cu bacul! mai am de luat la biologie.n-am luat din prima la toate...pt ca nu mi-a placut scoala si imi e greu pe ultima suta de metri.

Dar imi doresc sa ma duc la facultate sau macar sa fac ceva cu viitorul meu inclusiv sa ma folosesc de talentul acesta.

| ALGator a răspuns:

Da, acum înțeleg perfect. In prezent ești la facultate? La care?

| DryIce a răspuns:

Daca te referi la stiinte economice atunci da, mai bine freci menta decat sa pierzi vremea cu faculta. Dar daca te referi la calculatoare, medicina si altele precum ele atunci da merita.

Sincer in ziua de azi nu mai gasesti un instalator, un zidar, un sudor... uite decat sa pierzi vremea cu faculta mai bine faci un curs de instalator de exemplu si castigi mult mai bine.

| ubox7007 a răspuns:

Depinde ce facultate faci si cat inveti sa te descurci, poti face cursuri si pe perioada facultatii. Daca esti la o facultate bune, ai foarte multe posibilitati, dar daca esti la o facultate de diplome, atuncea iti dai si tu seama, dar de ce nu ambele in acelasi timp (curs+facultate)?

| knowitall a răspuns:

Cursurile le faci dupa ce in prealabil ai absolvit studiile superioare, ca si durată de timp pot fi mai avantajoase dar timpul oricum trece si peste o perioadă îți va părea rau ca nu ai terminat o facultate.