| Tiger7777 a întrebat:

Am auzit de undeva, ca atunci cand cumperi ceva din strainatate trebuie sa platesti taxa vamala sau ceva de genul si TVA cand scoti produsul de la posta, eu am comandat un telefon de 428 de lei, cat va costa taxa vamala si tva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este doar partial adevarat, respectiv numai pentru cumparaturi din tarile care nu fac parte din UE. Daca o sa cumperi dintr-o tara UE nu trebuie sa platesti taxa vamala sau TVA.
In orice caz taxa vamala este in procentaj din valoare, poate fi diferita in functie de produs si tara din care l-ai cumparat. Si cota de TVA poate fi diferita, avand in vedere ca exista mai multe cote de TVA.
Cat anume o sa fie, afli doar la posta vamala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la 10 Eu nu se intampla nimic. Peste 10 pana la 150 Eu platesti 19% TVA sau mai mic daca este vorba de anumite produse (exemplu: medicamente) si peste 150 Eu platesti si taxe vamale care sunt pe o lista aflata la vamesi: https://www.customs.ro/......comerciala

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Eu am cumparat o tableta grafica din afara UE de 25 euro, am platit taxa vamala de 21 lei.

| Vlad_MH_2000 a răspuns:

Sper sa.ti fie de ajutor, apropo cred ca ti se opreste la vama si trebuie sa mergi dupa el eu am dat comanda de maxim 9 dolari sa fiu sigur laughing... Exemplu Concret: Daca ati comandat un produs pana in 10 euro (transportul nu este inclus) atunci nu veti plati nimic in plus. Daca valoarea comenzii dumneavoastra nu depaseste 150 euro, atunci veti achita in plus doar TVA, adica 20% din suma platita. Tot ce depaseste 150 euro va fi taxat cu TVA si taxa vamala (aceasta va fi stabilita de vames si se calculeaza, in general, „ad-valorem").
TVA-ul se calculeaza in felul urmator. Pretul produsului x 20 % (aceasta fiind valoarea TVA-ului in Romania) / totul impartit la 100 = rezultatul (suma de bani pe care o veti avea de platit in plus in cazul in care trebuie sa achitati TVA).

Daca vreti sa cumparati din China, fara taxe vamale sau TVA, puteti alege acest magazin sau banggood, ambele au depozite in Europa iar produsele livrate ajung direct acasa, fara alte taxe suplimentare.