| dodu21 a întrebat:

Am cea mai ciudata problema dupa cum urmeaza am achizitionat un laptop tosibba de la un coleg pentru o reinstalare de windows si pentru o curatare de praf schimbat pasta etc. dupa toate etapele am instalat si un wind 7 chiar daca pe el scria xp recomandat dupa instalare a mers perfect am instlat toate driverele mergea super. dupa o zi il pornesc pentru a completa cu diverse progr ce sa vezi laptopu abia se taraia abia se misca ...binenteles ca am instalat din nou xp si alte doua xp si iar win 7 si tot asa greu merge am verifica-i pasta racirea rami hdd si tot asa greu merge temp cpu max 58 grade nu stiu ce sa-i mai fac o parere ar fi extraordinara dau funda multumesc

2 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Sunt multe de spus.
1.procesor.daca ai instalat un windows 7 pe 64 biti si procesorul este pe arhgitectura 32 atyunci ai o problema.
2. cerintele mimime de sistem windows 7 sunt.procesor peste 1, 6 ghz(recomandat de la 2 in sus.), minim 1 gb de ram-pentru 23 biti si 2 gb de ram pentru 64 biti., video card minim 256 mb cu direct x 9 si accelerare hardware.
fa un test de hdd.vezi daca are vreun cluster defect si unde.ca,daca are in partitia cu sistemul de operare...
mie mi s-a intamplat ca la 2 gb de ram sa cu windows xp8deci aveam memorie destula)sa mearga greu dupa ce am instalat avg antivirus-pentru ca, atunci cand se updateaza consuma foarte mult.asadar.verifica in task manager-la tabul procese-care program sau proces consuma foarte multa memorie si, eventual dezinstaleraza-l daca nu ai nevoie de el.vezi sa nu fie vreun proces al sisitemului.

| Trucker a răspuns:

Verifica sa fi montat bine procesorul... sa fie inchise toate clapele ca daca nu e inchis cum trebuie nu iti face racirea calumea... eu asa am patit la pc.