| Fooxiee a întrebat:

Am cumparat din Italia un router Netgear N150 Wireless Modem Router DGN1000. In cutie se afla un cablu ethernet, un cablu de telefon si un adaptor de priza. Dar in manualul de utilizare scrie ca mai trebuie sa contina si un filtru de telefon, un "splitter" si "filter/splitter" ADSL si telefon, pe care nu le-am gasit inauntru. Cand am vrut sa configurez routerul, mi-a cerut chestiile alea pe care nu le am. Dar eu oricum nu am telefon, deci nu as avea la ce sa le folosesc. Se pot cumpara? Sau se poate face ceva ca sa functioneze si fara ele? Plus ca imi spune ca routerul nu primeste Internet... Stiti cumva o metoda prin care pot rezolva problema? Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul trebuie conectat la un fir prin care primesti internet, numai asa va putea apoi emite semnal wireless. Daca nu-l conectezi la firul telefonic n-ai nevoie de splitter, acesta se foloseste pentru a conecta la cablul telefonic ambele - telefonul si router-ul, avand o intrare de la firul telefonic si doua iesiri, pentru telefon si router.
Abia dupa conectarea la fir poti configura router-ul si sa ai internet wireless. Numai bine!

1 răspuns:
| Fooxiee explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!