| Syponj a întrebat:

Am cumpărat o pereche de căști wireless dar se aude un mic bazait la ele este normal?

Răspuns Câştigător
| vali20vali20vali20 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin normal.

Normal nu ar fi sa se auda nimic. Vorbind strict fara a ne gandi tehnic. Din pacate, de cand cu prostia cu scosul mufei jack de 3, 5 mm, suntem condamnati la prosteala asta cu casti wireless.

Ceea ce auzi tu se numeste "white noise" - e zgomotul facut de componentele electronice din casti; dar nu zgomot in sensul traditional: unele semnale electrice oscilante, gen semnalele audio, creeaza campuri magnetice (legea electromagnetismului); fiindca in castile astea Bluetooth partea de procesare semnal e foarte aproape de castile in sine (nu in telefon ca la varianta clasica, in care castile sunt pe fir cu jack de 3, 5 mm), campul electromagnetic va genera curent electric in orice conductor din preajma care nu e bine izolat/separat (legea lui Faraday); curentul electric se traduce in bazaitul ala constant care se aude in fundal, dupa ce redai o melodie sau faci pauza, de exemplu. Dupa un timp, "soft"-ul castilor taie audio-ul cu totul, daca nu primeste o piesa noua de la telefon, de-aia nu se mai aude. Unii producatori de casti pun amplificatoare slabe, facand rabat la calitate, in casti care prezinta fenomenul de mai sus. Inainte, amplificatorul era in telefon, mai mult, chiar in procesorul telefonului, deci se ocupa producatorul procesorului de el (Qualcomm de ex) si de-aia s-a ajuns sa nu avem astfel de probleme cu mufa jack - eu nu am vazut telefon sa faca zgomot de fond pe jack in ultimii ani.

Amplificatoarele audio nu sunt o chestie asa simpla - sa faci unul cum trebuie costa. Oamenii insa erau obisnuiti pe vremuri sa dea o suma pe telefon, care venea cu un amplificator in el, bun sau rau cum era, iar apoi trebuiau sa plateasca doar castile, adica niste difuzoare. Acum, iei telefonul chiar mai scump ca inainte, nu are amplificator in el, iar castile lumea se asteapta sa le ia la acelasi pret ca inainte, dar acum ele trebuie sa aiba si o baterie integrata, si un modul Bluetooth si un amplificator audio, pe langa difuzoarele in sine. Iti dai seama ca asta costa bani in plus pentru producatori, care taie de unde pot ca sa se incadreze pe diferite segmente de pret. Nu ca nu le-ar conveni, acum au din nou ce vinde, cu castile pe 3, 5 mm, ce motiv aveai sa iei altele noi, mergeau si atat... Deci, casti de 200 de lei astazi sunt castile de 80 de lei de ieri.

Si eu chiar acum cateva zile mi-am luat niste casti Sony WI-XB400 fara fir, in ear. Aceeasi problema o am. Au fost vreo 250 de lei, dar au chestia asta foarte deranjanta, in rest sunt ok. Imi pare rau sincer ca le-am luat, dar nici nu stiu ce altceva sa iau, nu vreau sa dau 14 milioane pe AirPods Pro si nebunii de genul, insa daca nu le luam pe astea, as fi luat BeatsX, care nu cred ca se aud mai bine, dar poate nu or mai avea problema asta, desi in rest bateria o au mai mica, ceea ce nu imi convine. Chiar si la AirPods se aude un zgomot in fundal, cand nu redai nimic, dar mult mai incet, aproape insesizabil. Dar e acolo, e pur si simplu greu de rezolvat problema, insa exista implementari mai slabe si implementari mai bune. Faza e ca pe fir, "tehnologia veche si nasoala", dupa cum a decis industria, nu aveai nicio problema de genul, deci pentru cine voia sa asculte pe bune, exista o solutie practica. Eu as fi ramas pe fir, daca aveam cum, fix din cauza asta, desi as fi ipocrit sa spun ca nu mi se pare mult mai practic sa nu ai firul dupa tine.

Despre problema asta cu white noise-ul: https://www.head-fi.org/......or.873171/

Altfel, daca fac un zgomot constant absolut tot timpul, aia e alta problema, probabil au ceva stricat in ele. Daca fac zgomot variabil, pot lua interferenta, pe acelasi principiu ca mai sus, incearca sa te muti/sa schimbi locul unde tii telefonul (sursa audio) si vezi daca gasesti un pattern. Asta e evolutia, acum 10 ani, sa asculti muzica pur si simplu mergea, acum deal with this ***!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Daca sunt de calitate nu bazaie. Mai este o posibilitate: incearca-le si la alt telefon! Poate ca ai probleme cu telefonul!