| AndreiMadalinAndy a întrebat:

Am cumpărat un laptop Hp pavilion gaming, fara sistem de operare sau freedos si m-am chinuit 4 ore sa instalez Windows 10 si nu am reusit si nu imi citește ssd-ul, ce as putea sa fac?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, trebuie să pui Windows pe stick formatat cu FAT32. Ăsta acceptă fișiere nu mai mari decât 4 GO. Adică Windows cu ESD, nu cu WIM.

| NLS a răspuns:

Ai intrat in BIOS si nu recunoaste SSD-ul?

Vezi ce versiune de BIOS are, si cauta pe pagina producatorului, sa vezi care e ultima versiune, si totodata, ce aduc in plus versiunile mai noi decat cea pe care o are laptopul.

Daca vezi ceva de genul "enhanced SSD compatibility", ATUNCI un update de BIOS poate reprezenta solutia problemei.

Altfel, posibil e defect SSD-ul,
ori e posibil sa fi fost prost montat si nu face contact bine.
Sau e vreun model mai exotic de placa de baza ce suporta doar SSD M.2 cu interfata SATA
si cineva a montat un NVMe...

Te-as intreba daca ai facut stickul corect, (cu RUFUS, si alegand ce trebuie, in functie de BIOS-ul tau),
si daca laptopul are BIOS UEFI sau clasic,
dar pana acolo ramane intrebarea cheie :
esti sigur ca SSD-ul nu e vazut in BIOS?

| AndreiMadalinAndy explică (pentru NLS):

Da sunt sigur, laptopul e nou nouț, abia ce l-am cumpărat

| NLS a răspuns (pentru AndreiMadalinAndy):

Incearca ce a indicat halogen001

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiMadalinAndy):

Alta optiune: descarci Strelec Boot DVD (Windows Strelec). Bootezi de pe el.

Strelec are utilitare la care iti instaleaza Windows daca-i dai fisierul ISO cu kitul de instalare Windows.

| halogen001 a răspuns:

Unele laptopuri noi au nevoie la instalare de niște drivere (softuri care comandă componentele din laptop). Acele drivere trebuie folosite în timpul instalării așa încât să poată fi citit SSD-ul. Asta e din cauză că laptopul e nou și windows-ul nu are drivere pentru folosirea ssd-ului, deci nu poate scrie sau citi ssd-ul și nu se instalează nimic. E ca și când nu ar exista SSD.
Deci se descarcă driverele și se pun pe stick, apoi se folosesc în timpul instalării.

https://www.youtube.com/watch?v=bdeYA54YHk4

| Simpatic a răspuns (pentru halogen001):

Tocmai ce el ti-a spus ca nu poate instala sistemul de operare...thaa
ca sa instalezi drivere ai nevoie de un sistem de operare functional

| Brizbriz a răspuns:

Il dai inapoi, ca nu citeste ssd-ul

totusi, TOTUSI, ai facu stick cu UEFI?!?
toate laptop-urile de cativa ani incoace sunt pe uefi si NU merg fara

nu stii ce e aia, lasa-te de sportul asta si apeleaza la un specialist

| flixbuster a răspuns:

Intrebare putin pe langa, dar sunt curios. La cat ai dat pe laptop de gaming (nu te intreb cat), cam cat ai fi dispus sa platesti pentru o instalare profesionista de Windows pe el?