| CosteaVlad a întrebat:

Am și eu o mică întrebare. big grin
Care e capacitatea maximă de RAM care poate fi suportată de un PC, având configurația: CPU: AMD Sempron 2600+, 1.60 GHz, în prezent cu memorie de 256 DDRAM la frecvență de 200 MHz, FSB DRAM: CPU/8, Placă de bază PCCHIP M861G (de prin 2005) cu 2 sloturi pentru RAM, Pl. Video nVidia GeForce FX 5200.
Maximul de RAM in sensul să nu existe riscul să se prăjească ceva dacă i-aș pune prea multă, memoria însăși sau vreo altă componentă hardware din sistem.

Mulțumesc frumos! big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Nu exista termenu de "prajit". Nu ai sa vezi componente arse, decat la un overclock extrem, ceea ce nu e cazul aici.
Decat sa dai o caruta de bani pe 2 gb DDR1, mai bine strangi in continuare pentru un pc nou.
Acei 200 mhz sunt de fapt 400. big grin Se numeste ddr 400 memoria care o cauti. happy
Oricum, acel upgrade de memorie nu o sa iti aduca cine stie ce performanta suplimentara. happy Ai un procesor depasit rau de tot de tehnologie. big grin I-a venit vremea sa fie inlocuit (pc-ul). big grin

7 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Http://www.pcchips.com.tw/......etail.aspx

Uite si link-ul;))...inca mai exista o pagina oficiala pentru aceasta placa de baza. La Asus nu mai gasesti modele vechi :| ori au aia probleme cu site-ul.

Pai avand in vedere configuratia...ai mai putea sa pui inca 256 DDR sau inca un modul de 512. Te-ar mai ajuta, dar asta ca sa se scalde browser-ul mai bine pe net:), messenger-ul sau jocuri lansate pana in 2006. Doar n-o sa pui pana la 2 GB? Si asa in cazul de fata conteaza si calitatea componentelor mai vechi, nu doar cantitatea memoriei care ai putea s-o mai adaugi.

Daca poti...mai bine faci un upgrade major. Memoria DDR1 cam costa:D http://www.emag.ro/memorii/filter/tip-memorie-v136,ddr-ig1094/last/f1

| Aero a răspuns:

Te-ai convins ca Windows 7 se adapteaza in functie de configuratie :).
Am vazut ca ai dat un comentariu si pe blogul lui Ionut Ciobotaru.(http://blog.weebo.ro/windows-7-se-intoarce-in-timp-ruleaza-pe-un-dinozaur/ ). Am citit ca laudai faptul ca nu trebuie sa mai dai restart. Asta din cauza serviciului Superfetch.;) Trebuie sa recunoastem ca Windows 7 consuma mai mult sau mai putin intr-un mod inteligent. La fel... aveai probleme in XP cu Hibernate, pentru. ca ai mai pus candva o intrebare...si acum voila! :)) Merge Hibernate pe un sistem de operare mai recent :D

Pai ce sa mai zic... utilizare cat mai placuta! :) pana iti schimbi sistemul cu totul :D

| CosteaVlad explică:

În cărțulia plăcii de bază (pe care nu m-am încumetat niciodată s-o citesc, că e cât DEX-ul big grin) scrie la un moment dat cam așa:
Memory Support: Two 184-pin 2, 5V DIMM sockets for DDR SDRAM memory modules. Supports DDR 400/333/266 memory bus. Maximum installed memory is 2 GB.
Deci bun, cu placa de bază am rezolvat-o, suportă maxim 2 GB de RAM. Dar procesorul ăla AMD de 1, 6 suportă? că de el mi-e frică să nu mi-l prăjească... Asta cred că se poate stabili și „ochiometric", numai că eu nu sunt prea le am cu partea hardware, și chiar nu-mi pot face o idee. big grin
Mersi mult de tot oricum. happy

| CosteaVlad explică:

Ai mare dreptate virusake... Acum încep să fiu și eu de aceeași părere... big grin
Mersi mult.
O seară bună! happy

| CosteaVlad explică:

Să-i bag 2 GB de RAM ar fi exact ca un tunning de Logan... arată bine, dar inutil. big grin având în vedere că și HDD-u, proc-ul, etc, sunt deja fumate și cam obosite. Jocuri oricum nu prea joc. oh go on
De mișcat se mișcă relativ binișor, la stat pe net și pe mess simultan, și nimic mai mult rolling on the floor. Am XP SP3 instalat în paralel cu 7 laughing, și încă nu reușesc să-mi dau seama pe care-mi ruleaza mai bine aplicațiile. laughing
În orice caz, dac-o să am nevoie anul ăsta de AutoCad sau mai știu eu ce de lucrat acasa, arunc unitatea cu totu direct pe geam și-mi iau alta (ultimu răcnet laughing ), bine că măcar am scăpat de ideea să-i mai bag RAM. laughing
Mersi frumos pentru link-uri și pentru tot. happy
O zi frumoasă!

| CosteaVlad explică:

Cetegoric, chiar aproape de sfârșitul instalării (care apropo, s-a realizat cam în 30-40 de minute, cu totul, nicidecum în 17 ore cum preconizau unii legat de instalarea 7-lui pe un astfel de sistem), mi-am dat seama că o să-și gândească foarte bine consumul de resurse de la etapa setup-ului în care scria la un moment dat „checking system/video performance", m-am prins imdiat că n-o să aibă de gând să-mi ruleze la start toate efectele și toate gadget-urile cu care e "dotat". big grin.
Inițial îmi instalase el automat un driver general pentru placa video, dar ulterior, după vreo 2 zile am intrat eu pe site la nVIDIA să văd oare "ce se-ntâmplă" dacă-i instalez driverul. I l-am instalat, și am rămas șocat dupa aia, mi s-au activat și efectele aero, și mergeau super, fără să se "sacadeze" nici măcar un pic. :X
E super tare, ce să mai... happy
Ce noroc pe mine c-am dat de blogul lui Ionutz big grin, am văzut că are chiar foarte multe lucruri interesante acolo...
Numai bine! happy

| Ingerasull99 a răspuns:

Pe cutia de la placa de baza ai sa gasesti, informatia pe care o cauti.