| LucianLCY a întrebat:

Salut! Am o problema cu calculatorul, am schimbat coolerul si nu mai pornea, adica pornea statea putin se oprea si tot asa. Am scos bateria de bios am lasat-o putin apoi am bagat-o iar dar nu s-a rezolvat. am scos ramul l-am lasat putin l-am bagat iar si tot nu merge. Am inercart toate sloturile de ram cu un singur stick de ram iar la primul si al doilea slot nu mergea, facea iar asa se aprinde se stingea. La slotul al 3-lea a mers a pornit si a dat boot si mi-a aparut ca biosul sa resetat. Problema era ca aveam doar 4gb ram deoarece era bagat doar un stick de ram din cele 4 si daca mai puneam nu se mai aprindea. am zis ca e de la rami asa ca am cerut de la un prieten rami sa inlocuiesc si tot nu a mers. pana la urma am gasit o metoda care a mers adica am pus doua sticuri diferite pe canale diferite si a pornit dar acum am doi rami diferiti si tot nu am 16gb ca la inceput, acum am 12gb si doua sloturi libere care daca pun ram in ele iar se stinge si se aprinde pc-ul... va rog ajutati-ma si contactati-ma pe Instagram lucian_473 pentru a putea vorbi acolo.

1 răspuns:
| Straicu a răspuns:

La cooler problema pare sa fie de la conexiunea la pini (poate nu l-ai pozitionat destul de bine si trebuie sa il fixezi) sau din BIOS, sau nu ai o sursa destul de puternica pentru noul cooler, nu are destui Watts deci nu poate face fata acea sursa. La rami daca ai 4 placute de cate 4 GB si iti recunoaste doar 12 din cei 16 in total posibil ca o placuta sa nu fie pozitionata bine in slot sau sa se fi deteriorat ceva la ei, incearca sa ii stergi putin inainte sa ii bagi inapoi (vezi sa fie uscati, poti sa stergi putin si cu degetul). Daca tot nu, testeaza fiecare placuta si vezi daca ti le recunoaste (bagi o placuta ram si pornesti sa vezi daca iti apar cei 4).