| Maia a întrebat:

Am imprimanta epson DX 4400 si am reincarcat doar tusul negru, cele color sunt consumate, incerc sa scot negru la imprimanta si nu pot.Imi puteti spune voi cum sa fac.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si eu am tot un Epson, e drept, alt tip, care are undeva, pe panoul de comanda un buton langa care e o picatura neagra. Vezi daca il ai.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da:trebuie sa ai toate cartusele incarcate; altfel nu merge deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La imprimantele EPSON nu poti printa daca nu ai toate tusurile cu cerneala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o imprimanta (de fapt o multifunctionala Epson DX 4400. Fiecare din cele 4 cartuse are cate un CIP, care ii permite sa se goleasca doar o singura data. Daca il incarci si il pui din nou la imprimanta, CIP-ul de la cartus nu valideaza o noua functionare. Epson si alte firme, la imprimantele mai noi, procedeaza astfel ca sa cumperi de fiecare data un cartus NOU, bineanteles tot de la ei.Totusi exista si aici 2 rezolvari. Cumperi un set de cartuse autoresetabile, adica de fiecare data dupa ce le incarci si le pui la locul lor, CIP-ul spune imprimantei ca este un cartus NOU (deci se autoreseteaza si pacaleste imprimanta spunandu-i ca este altul, deci NOU). Un cartus autoresetabil costa cam 50 roni, dar eu am cunoscut pe NET un importator direct care le vinde (ele fiind noi si incarcate initial) cam la jumatate de pret(are si tus special pentru Epson, foarte ieftin). Eu asa am procedat si pana acum le-am incarcat de 9 - 10 ori, functionand perfect. A doua solutie este sa cumperi un RESETATOR, care costa cam 50 - 60 roni. Pui pe rand cate un cartus in el si acest aparat electronic reseteaza CIP-ul fiecarui cartus, care apoi comunica cu imprimanta si o pacaleste, spunandu-i ca este NOU. Cunosc si aici o adresa de pe NET, de unde il poti cumpara. Eu nu am incercat aceasta varianta, dar este foarte posibila( eu sunt inginer). Recomand cartusele autoresetabile si nu mai ai nici o problema. Pentru cele doua adrese si alte amanunte suna-ma la tel. 0741088592 sau scrie-mi pe NET la - dorin0213@yahoo.com. Identifica-te tot cu numele de Black. Cu stima.
PS Nu tine cartusele goale, ci cu tus in ele. Niciodata nu folosi tusuri Durabrite (au pigmenti care se sedimenteaza in cartus - lucru RAU), ci numai tusuri DYE (sunt preparate cu coloranti si sunt usor transparente - lucru BUN). Suna-ma si iti dau toate informatiile necesare.

| Dorin0213 a răspuns:

Este foarte adevarat ca daca chiar si un singur cartus este gol, clipeste LED-ul cu picatura si trebuie pus cartus plin. Altfel imprimanta nu functioneaza. Adaugati aceasta completare la raspunsul nr. 4 - pe care tot eu l-am scris, nefiind logat atunci.Dorin0213.