| Catalion a întrebat:

Am instalat Ubuntu in VirtualBox sa vad cum e si imi place, dar eu am instalat acel sistem de operare in VirtualBox si sunt curios daca pot sa-mi instalez Ubuntu definitiv in calculator? Adica oare o sa-mi mearga jocurile si programele in Ubuntu la fel de bine ca in XP sau nu e facut pentru o astfel de folosinta?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Acele jocuri si programe de care zici nu merg in linux decat daca folosesti tot o masina virtuala. Asta... are limitarile ei.
Linux nu e orientat spre end user, e un OS pentru servere, chiar daca in ultimii ani are interfate grafice simpatice. Look-ul ala il poti obtine si pe windows daca asta te atrage.
Orium, eu zic sa-l instalezi daca nu ai ce lucra, vei vedea ce si cum.

4 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Uite aici ceva util www.videotutorial.ro/? p=2581

| andalu a răspuns:

Sunt multe softuri care pe linux nu merg.Sau merg fara IG, doar prin comenzi de rulare din consola.Eu ti-as recomnda mai degraba sa utilizezi 2 sisteme de operare, mai fa-ti o partitie pe care sa iti instalezi Ubuntu(vezi ca e mult mai dragut Kubuntu) si in functie de ce vrei sa faci la boot-are iti alegi OS-ul dorit happy
Sincer daca folosesti calc mai mult pentru jocuri nu prea vad de ce ti-ar trebui linux-ul

| Ciupy_2848 a răspuns:

Pai nu prea. Windows foloseste. dll-uri iar Linux, alta extensie.
Stiu ca unii folosesc ambele os-uri. Poate iti explica cineva care cunoaste mai bine dar ideea e ca jocurile, programele (ma rog, unele) nu vor merge pe Linux.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am auzit, se poate, are o prietena. Eu nu ma pricep, dar l-am gasit si as fi vrut sa-l incerc dar nu stiu ce sa fac, cum il instalez etc. Poate revii cu precizari despre cum se poate folosi. happy