| RazZor_9900 a întrebat:

Am instalat Windows 7 pe un laptop si am 1 probleme.

2)Tot primesc informatii despre unele update. uri. Unde pot seta sa nu se mai fata niciun update?

6 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

->Start
->Control Panel
->System and security
->Windows update,
->iar aici ai în partea din stânga opţiunea "change settings",
->la important updates alegi "Never check for updates(not recomanded)"
->şi dai clikc pe "OK".

| monstrulet a răspuns:

Daca ai windows cu licenta, e recomandat sa il lasi sa-si faca updateurile. O sa fi protejat impotriva exploiturilor noi si o sa-ti mearga mai bine windowsu.
Ei nu lanseaza degeaba updateurile astea, si cu siguranta nu le lanseaza ca sa-ti strice tie windowsu(asa cum zice danny). In ele sunt rezolvate gaurile de securitate, buguri, etc. Poti chiar sa vezi ce rezolva fiecare update in parte.

| Dannyjj a răspuns (pentru monstrulet):

Nu am zis ca ele nu fac bine, chiar am menţionat că "majoritatea update-urilor îmbunătăţesc windowsul", dar am "subliniat" mai mult dezavantajele actualizărilor, eu folosesc Vista, şi imi place să fie curat(fără nici o actualizare), chiar am Vista original cu licenţă cum ai menţionat şi tu, dar acest Vista imi merge nu bine, ci FOARTE BINE când nu are nici o actualizare făcută, iar din momentul în care încep să înstalez anumite actualizări(inclusiv service pack 1) calculatorul merge mai greu, apare problema menţionată din răspunsul anterior cu sunetul(bass-ul), îmi apar avertismente pentru securitate. Pentru începători(cei care nu prea le au cu calculatoarele) este bine să aibă instalate actualizările la zi, iar pentru cei care se pricep... eu nu recomand... este foarte deranjant, deşi acele persoane ştiu despre ce vorbesc. De multe windowsul se actualizează în modul în care nu vrei tu.

Nu am reinstalat windowsul de un an jumate sau chiar doi ani şi calculatorul îmi merge extrem de bine, sistemul este foarte stabil, nu am erori, nu merge greu şi nu am nici o actualizare instalată, şi sunt sigur că îmi va merge bine calculatorul şi windowsul cel puţin înca 2 ani, motivele ar fi acelea că ştiu să am grijă de windows, să fac curăţenie în windows, ştiu cum să nu dau de viruşi, etc.
Si crede-mă, nu vorbesc aiurea, am habar despre ce vorbesc si cum stă treaba cu pc-urile atât în hardware cât şi în software.

P.S. Desigur că actualizările fac bine windows-ului, dar sunt şi dezavantaje, iar eu nu vreau nici un dezavantaj.

| monstrulet a răspuns (pentru Dannyjj):

Daca esti programator si ai facut un programel mai mare de 300 randuri, o sa intelegi cat de importante is updateurile astea.
Vrei sa zici ca ai Vista fara nici un service pack? straight face Eu mi-as face griji pentru cum merge acu, nu pentru cum merge cu sp1. Cand am instalat sp1 si sp2 pentru vista, performanta a crescut. Nu mai zic de bugurile enervante sau problemele de securitate care au disparut.
Trebuie sa stii sa ai grija de el, mai ales cand isi face update, pentru ca isi pastreaza backup la toate fisierele care le updateaza, si daca nu le cureti se strang multe si merge aiurea. La fel si cu prefetch, trebuie curatat dupa ce instalezi multe updateuri. Nu mai zic de antivirus si unele programe care recomanda sa fie reinstalate dupa ce instalezi un service pack.
Eu ii fac mai mereu update si nu am nici o scadere in performanta.
Daca ai facut update macar la driverii video probabil ai observat ca nu faci degeaba.
Eu exemplu foarte bun "de ce e bine sa face updateuri de securitate" e yahoo messenger, care are problema cu statusurile acum. Daca ar fi sa mergi tot pe principiul tau, nu ai face update, pentru ca "ar merge mai prost", deci mai bine stai cu el asa si te rogi sa nu patesti nimic... ceea ce e o idee foarte proasta, chiar si pentru userii cu "experienta", pentru ca vulnerabilitati mult mai nasoale, majoritatea cu arbitrary code execution, apar mai mereu in windows.

| evelina_8943 a răspuns:

In principiu cum a zis Dannyjj dar iti trebuie UPDAPURI pentru a merge calculatorul mai bine si pentru a UPDATA windows-ul deoarece este nou.

| Dannyjj a răspuns (pentru evelina_8943):

Depinde şi de update-uri, de exemplu eu NU am nevoie de security update-uri, dar majoritatea update-urilor îmbunătăţesc windowsul. Dezavantajul este acela că aceste update-uri instalate folosesc memorie, atât din rami câr şi de pe hard disk, pe lângă memorie mai pot apărea şi destabilizări ale sistemului, asta din cauza update-urilor noi care nu au fost încă testate, am păţit-o şi eu, există un update pe Vista care îmi strică sunetul... doar bassul, parcă mi-l reduce din volum(pot să încerc să reglez, să reinstalez drivere că tot degeaba), apoi că windowsul consumă mai multe resurse, apoi actualizările(update-urile) pentru securitate care mă anunţă la orice chichită, ceea ce este de-a dreptul deranjant. Eu recomand să se instaleze doar update-urile importante, şi doar dacă este nevoie(dacă observaţi că sistemul de operare nu este stabil, are mai multe defecte, erori, etc.)