| coosmin24 a întrebat:

Am inteles ca diferenta dintre placile video ddr, ddr2, ddr3 si noile placi gddr3, gddr 5 ar fi rezolutia! Asa este? Vreau sa imi pun o placa video gddr3 in pc cu soltul initial pentru placa video - PCI Express 2.0 x16 @ 1.1 x16 - si as vrea sa stiu daca suporta placa de baza gddr3?

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Este vorba de frecventa memoriei nu de rezolutie. Compatibilitatea placii de baza cu cea video este data de slot (mufa) de pe placa, daca ai pe placa de baza pci express cu siguranta iti vor merge placile noi.

| al3xander a răspuns (pentru supermamici):

Da, corect. cu cat tipul memoriei video este mai mare (GDRAM), cu atat frecventa este mai mare si deci si transfer-ul memoriei si automat si FPS-ul (cadrele/secunda).

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, suporta. Si diferenta nu e de rezolutie, ci de banda, deci performanta.

| RS4 a răspuns:

Te intereseaza sa fie placa video PCI Express, atat! tipul memoriilor de pe placa video nu incurca cu nimic placa de baza! doar slotul placii video sa se potriveasca! bafta!

| Darius_Hotea_1995 a răspuns (pentru RS4):

Da doar ca un pci express al placi de baza mai mic decat al placii video va ingreuna performanta ei!