| LaurentiuLau a întrebat:

Am iphone 5s de prin Martie si prin Iunie a aparut o problema, gen bateria se descarca foarte repede si se incarca foarte greu. Ar putea fi o problema la telefon? Am garantie la el.

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai facut bateria varza, ori este defect tehnic. Du-te cu telefonul la garantie.

| CinevaNou a răspuns:

Ai incercat un factory reset? poate ai instalat prea multe tampenii.

| Chiriac_Cosmin_1999 a răspuns:

Tu ai facut o prostie. Cand ai primit telefonul tu trebuia sal pui la incarcat 24 ore( nu conta daca era incarcat trebuia sal pui). Apoi sal freci si iar la incarcat 24 ore apoi puteai sa te joci sa faci ce vrei. Deci nu ai respectat regulile si bateria sa deteriorat. Funda?

| Derp02 a răspuns:

Cumpara-i alta baterie.

| Aℓℓe a răspuns:

Mergi cu el la un specialist, el iti va spune sa schimbi bateria sau altceva. Daca ai garantie, nu mai astepta! big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Chiriac_Cosmin_1999):

Bateriile telefoanelor din 2013 în-coace nu mai trebuie formatate, că vin gata formatate din fabrică. Asta cu formatarea se aplicau bateriilor Li-Ion și celor pe ni-cr, care acum sunt istorie, numai obiceiul nu s-a schimbat că „așa ne-am învățat" fără a ne informa corect și fără dorința sau mai grav refuzul de a progresa(ca mentalitate în IT în general)

| DeyCj a răspuns:

Și de la telefon și de la baterie.
Posibile probleme
Circuitul de încărcare s-a defectat datorită uzurii încărcătorului care a supraalimentat telefonul.Problemă ce se rezolvă la garanție, dacă și numai daca s-a folosit încărcătorul original al telefonului si sau unul conform și acceptat de producător
Bateria este uzată
Se știe că orice baterie de la orice device are un ciclu de încărcări-descărcări limitat(în 99% de stabilizatoarele de tensiune di aceastea(nu intru în detalii) iar de la un timp acestea nu mai înmagazinează curent suficient, deci nu mai țin încărcate.Necesită înlocuirea acesteia, tot la garanție(recomand) sau la un service autorizat GSM.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru CinevaNou):

Ar fii tare să fie așa dar, din păcate nu este.Garantez 100% că resetul la setările de fabrică nu rezolvă problemele electronice ci doar cele de soft. whistling happy.

| CinevaNou a răspuns (pentru DeyCj):

Evident, asta in cazul in care chiar este o problema hardware.
Dar am avut parte si de aplicatii care nu ii permiteau sistemului sa intre in deep sleep si bateria se ducea repede.