| Mihai1974 a întrebat:

Am laptop, si vreau sa folosesc tv pe post de monitor conectat printr-un cablu HDMI, Problema este ca pana astazi dimineata nu am avut nici o problema dar acum nu reusesc sa ma conectez! Pe tv imi apare mesajul "Nici un semnal pentru dispozitivul curent de intrare. Verificati starea intrtari externe. Incercati alte intrari disponibile." Cand deschid modul project, este setat tot timpul pe prima optiune, "PC screen only". Am restartat laptop-ul, l-am oprit pentru aproximativ 2 ore si degeaba. Am incercat cu alt laptop si functioneaza, deci cablul si televizorul sunt okay!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La laptopuri, de regula, se poate porni/opri monitorul extern prin combinatia de taste (Fn + tasta specifica), iar din proprietatile placii video se poate regla monitorul intern si cel extern. De acolo se alege tot cel extern, iar rezolutia si frecventa trebuie sa fie din cele acceptate de TV.
In manualele laptopului si TV-ului gasesti indicatiile si caracteristicile exacte.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand dai sa intri pe HDMI apare HDMI 1 si HDMI 2, nu?
Incearca sa dai pe ambele si vezi care merge

| Mihai1974 explică (pentru anonim_4396):

Se activeaza doar unul pe monitor. Nu merge pe nici unul. Pe celalalt imi apare mesajul "Nu este detectat semnal. Va rugam verificati conexiunea de intrare." Ideea este ca nu pot sa mai activez din modulul Proiectare, daca schimb pe Duplicate, Extend ori Second screen only, nu se intampla nimic. Inainte ramanea setat pe ce optiune alegeam dar acum ramene pe prima optiune, PC screen only! Cred ca este ceva de la laptop!

| untu a răspuns:

Poate ca trebuie sa fie fixate bine cablurile sau probleme cu driverele sau incearca sa treci in modul video, dar mai reciteste inca odata prospectele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai1974):

E ciudat rau, n-am patit asa ceva

| Mihai1974 explică (pentru untu):

Totul este ok, am luat un alt laptop si merge. Doar am comutat cablul HDMI de la un laptop la altul! Trebuie sa fie ceva din setari la laptopul meu sau ceva mult mai serios... nici nu vreau sa ma gandesc happy

| Mihai1974 explică (pentru anonim_4396):

Daca mergeu postate poze facute cu prt sc sau cu telefonul, o faceam pentru o mai buna explicare a problemei mele...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mihai1974):

Daca urmaresti cu atentie raspunsul meu anterior, atunci vei putea rezolva problema!

| Mihai1974 explică (pentru Bula):

Sunt in ceata totala cu raspunsul tau, cu siguranta este logic dar pentru mine arata destul de complicat! Am sa fac niste poze si am sa le afisez linkurile, daca mi se permite, bineinteles. Multumesc pentru raspunsul tau si am sa ma consult cu cineva, poate rezolv problema!

| Mihai1974 explică:

Salut. Am fost cu laptopul la un "doctor" daca pot spune si asa (cineva care repara calculatoare si telefoane) si am rezolvat problema! Trebuia sa restartez laptopul cu functia proiectare activata pentru ca draiverele nu mai recunosteau monitorul extern! Va multumesc tuturor care ati incercat sa ma ajutati.