| csn20 a întrebat:

Am luat o placa video, si am montat-o pe placa de baza, am bagat mufa de la monitor, dau drumu' la p. c. si imi apare niste linii colorate pe ecran si apoi se face negru apoi alte linii de alta culoare. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| DoRu a răspuns:

Ti-ai luat teapa la placa video. Se mai intampla daca nu esti atent... Ai fi vazut una ieftina d-aia la mana a 2 si ai zis "ia s-o iau eu pe asta". Ai plecat bucuros acasa si degeaba. oh go on

| cristi202 a răspuns:

Cred ca e de la placa video, e stricata. Incearca sa pui alta placa, de care sa fii sigur ca e buna, si vezi atunci. Daca atunci merge, sigur e de la placa video. Daca nu, e altceva din calculator. Dat cam asa se manifesta cind e problema de la placa video.

| kr37zu a răspuns:

Ai placa video on-board?

| SmylleEmy a răspuns:

Cand intra in sistemul de operare se vad linile la ecran? pana sa intri in sistemul de operare se vede ceva pe monitor, se aprinde monitorul? daca iti face figura asta cand intra in sistemul tau de operare inseamna ca trebuie sa instalezi din nou sistemul de operare si sa bagi driverul ei original, sau procesorul nu suporta placa ta video. sper sa-ti fiu de ajutor. paste fericit!

| csn20 explică (pentru SmylleEmy):

Imi apar liniile aleade cand dau drumu' la pc. Paste Fericit!

| SmylleEmy a răspuns:

Ori ai pc-ul prea slab pentru acea placa video, ori placa nu e buna. Alt raspunns nu am sa-ti dau din pacate