| IonutDMIcluj a întrebat:

Am mutat folderele din calc pe un stick cu ctl-x si dupa o perioada in timp ce inca se mutau datele m-a dat ceva eroare cand se muta ceva poza, nu aveam de ales decat ok, dupa care am dat iar la folderele ce au ramas (am facut mutarea fiecarui folder in parte) si stand asa am dat sa vad ce e pe folderele ce erau deja pe stick asa am zis ca sa vad ceiin ele desi stiam da no, si surpriza folderele goale. orice fac cu sticul tot asa apar folderele goale... si daca dau pe general pe stik am 10 gb ocupat. cum pot face sa le citesc cumva? sau sa le recuperez? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Fișierele nu s-au copiat pe stick, dar sistemul îți arată că există deoarece la copiează în backround.Ca să întrerupi operația trebuie să restartezi sistemul.Ca să recuperezi datele recomand recuva de aici:
http://www.piriform.com/products
Dacă nu dă roade cu asta atunci recomand cu un live cd de ubuntu 10 și apoi să instalezi photorec
sudo apt-get install photorec
din terminal
și să încerci recuperarea lor pe hard disc.E mai complicat dar mai eficient.Succes

| IonutDMIcluj explică (pentru DeyCj):

De recuperat le-am recuperat pe calculator, pe stick nu, dar acum am alta problema vreau sa le pun iar pe stik si sa le mut si nu reusesc tot imi da ceva eroare gen " no surse drive" si folderele sau fisierele nu au mai mult de 4 gb. doat cativa MB. daca reusesc sa le pun pe stick nu reusesc sa le copiez in celalalt calculator sau nu le pot pune pe stick. aceeasi problema am si cu un stick de 8 GB si cu unul de 128GB. si indif ca fac asta cu o poza sau cu un folder de 2 gb. siasa cand ii vine lui nu are un fisier sau document anume.

| PotatoMustDie a răspuns:

Formateaza stick-ul si incearca din nou.

Tin sa precizez ca daca fisierul pe care il pui pe stick are mai mult de 4GB nu se poate muta deoarece stickul este pe fat32.