| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi legat de calculator, cine ma poate ajuta?
Am mai multe probleme legat de calculator si nu stiu care sunt cauzele.
1. Cand imi deschid calculatorul imi apare Bios-ul, un scris alb pe negru de sus pana jos dar ramane pe loc si numai daca tastez tasta F1 incepe sa se deschida din nou calculatorul, astfel ramana tot asa, si este foarte enervant, ca daca din greseala tastez alta tasta, trebuie sa merg cu sagetile pana la exit si sa dau enter apoi, de foarte mult timp am aceasta problema.
2.Nu pot sa-mi citesc email-urile, de cand a aparut versiunea noua la email, imi spune ca nu se poate deschide pagina mea de email.
3. 9 din 10 site-uri nu imi merge de cate ori accesez diferite pagini de pe net, chiar si site-ul acesta TPU imi da eroare, de ex. pe pagina http://fizic-astral-cauzal.blogspot.com imi apare aceeasi eroare ca si pe celelalte site-uri:fereastra "Internet Explorer cannot open the internet site:http:// fizic-astral-cauzal.blogspot.com/2011/06/semnificatia-su btila-zonelor-si-13html.Operation aborted. Ok". Trebuie sa dau Ok si apoi apare alta pagina cu eroare si imi blocheaza site-ul, calculatorul.Am ajuns la foarte multe pagini de pe internet sa nu le mai pot acessa.
Si alte erori cand mai accesez pagini imi apare cu pop-up (imi apare o fereastra cu Did you notice the information bar? si deasupra barelor de asemenea imi apare ca internetul nu poate deschide pagina respectiva)(la unele ma lasa sa raman pe pagina respectiva putin la numar, la alte pagini nu ma lasa, cele mai multe pagini) si ma trimite pe alta pagina eronata si imi blocheaza calculatorul incat trebuie sa inchid calculatorul fortat.
Daca va rog, cine poate sa-mi dea raspunsuri cat mai multe si bune.
Rog seriozitate.

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Faci așa dai scanare pe tot hard-ul cu niște antiviruși și apoi salvezi.
Deci salvezi pe dvd -uri cel puțin 50 GB de pe hardul, dacă nu chiar mai mult, preferabil este să salvezi totul, și ce ai salvat să ștergi și apoi să instalezi tot pe același hard în paralel cu Windows-ul tău
sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux evident instalate în limba română, și vezi cum te descurci când navighezi pe net din Linux.

| pawool a răspuns:

Cred ca e timpul sa iti reinstalezi windows-ul