| Adylla75 a întrebat:

Am o camera wi-fi si cineva se joaca cu ea, cum pot afla cine si cum ma pot proteja? Multumesc

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Exista programe care scanează traficul care trece prin routerul tau și care îți pot spune ce dispozitive sunt conectate la rețea. Era unul de la Eset care merge bine. Google it. Dacă ai un router cu tethering, aplicația routerului știe ea direct să facă asta. Identifici exact ip-ul fiecărui dispozitiv de-al tau conectat și vezi ce e în plus. Apoi poți bloca dispozitivul respectiv.

Sau și mai simplu, schimbi parola cu ceva beton. Îți recomand să faci asta oricum.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru a afla cine se joacă cu camera ta Wi-Fi și pentru a te proteja împotriva accesului neautorizat, iată câteva pași pe care îi poți urma:
Verifică log-urile routerului: Accesează setările routerului tău și verifică log-urile pentru a vedea activitățile recente legate de conexiunea Wi-Fi.
Schimbă parola: Modifică parola rețelei Wi-Fi pentru a preveni accesul neautorizat. Folosește o parolă puternică, formată dintr-o combinație de litere, cifre și caractere speciale.
Actualizează firmware-ul routerului: Verifică dacă există actualizări de firmware pentru routerul tău și asigură-te că este actualizat la cea mai recentă versiune pentru a remedia eventuale vulnerabilități de securitate.
Activează criptarea: Asigură-te că rețeaua ta Wi-Fi este criptată cu WPA2 sau WPA3 pentru a proteja datele împotriva interceptării.
Verifică dispozitivele conectate: Verifică lista dispozitivelor conectate la rețeaua ta Wi-Fi și asigură-te că recunoști toate dispozitivele. Dezactivează accesul dispozitivelor necunoscute.
Utilizează o soluție de securitate: Instalează un software de securitate pe dispozitivele tale pentru a detecta și preveni activitățile neautorizate.
Dacă ai motive să crezi că cineva se joacă cu camera ta Wi-Fi în mod intenționat, ar fi recomandat să faci o plângere către furnizorul de servicii de internet sau să consulți un specialist în securitate IT pentru a investiga această situație în detaliu și a lua măsuri adecvate de protejare a rețelei tale.

| VoidEternal a răspuns (pentru Lukasssz):

Pentru a răspunde la întrebări despre care nu ai habar pe TPU, urmează următorii pași:

1. Fii o euglenă fără creier care nu e în stare să gândească cu neuronii proprii, dar care e foarte mândră și se bate singură pe spate pentru abilitatea de a executa Ctrl c, Ctrl v. Wow, wow.
2. Fă-ți un cont pe chat GPT, copiază 1:1 întrebările și primește un răspuns care pare compus dintr-un amestec de toate răspunsurile date de operatori din India care răspund la telefoanele babelor din America ce nu reușesc sa se conecteze la g-mail.
3. Pari inteligent pentru alte 3 euglene ca și tine care tocmai si-au instalat wifi și au și ei internet lângă căpița de fân.
4. Fă-te de toată bafta în fața tuturor celor care au internet măcar din 2023 încoace.
5. Profit?

LE: ca reply la replica deosebit de inteligenta pe care mi-ai dat-o

Ma-tii*

Se vede că pe asta l-ai compus singur.winking
Acum are sens de ce folosești chat GPT. Nu ești în stare să scrii 6 cuvinte fără să greșești unul.

| Lukasssz a răspuns (pentru VoidEternal):

Mars in mortii ma-ti de sclav.