| b14alin a întrebat:

Am o dilemă, nu știu ce placă video să cumpăr cu un buget de 600 LEI. Am așa în pc: -Procesor amd x3, 3.1 ghz, 4GB ram și placa de bază ASRock N68C-S UCC.
Am de ales între :
-Gigabyte nVidia GeForce GTX650
-Sapphire ATI Radeon HD7790
-Sapphire AMD Radeon HD 7770 Vapor-X
Teoretic ATI HD7790 ar fi mai bună decât celălalte, dar am auzit că nu sunt prea bune plăcile video AMD...Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Nu te lua dupa Gabe, dintre cele 3, 7790 e cea mai performanta in gaming, nu stiu unde ai auzit prostia ca AMD sunt slabe

| b14alin explică (pentru Me2):

Cică se duc repede, nu au durata de viață multă...Și ..eu folosesc mult pcu, nu doar pentru jocuri.

| Me2 a răspuns (pentru b14alin):

Asta este cea mai mare prostie care am auzit'o in viata mea, cumpara cu increde 7790, nu asculta de toti..ca habar n'au ce zic

| b14alin explică (pentru Me2):

Teoretic ATI HD 7850 ar trebui să fie mai bună nu? și are același preț cu 7790

| Me2 a răspuns (pentru b14alin):

Nu numai teoretic, ci si practic este peste 7790, dar 7790 costa 550 lei iar 7850 costa 800

| b14alin explică (pentru Me2):

Pe site-u asta e 600 http://www.cyberport.ro/......4628762... Și eu sunt dispus să dau 600, dar să îi cheltuiesc cu cap cum s-ar zice :)

| Me2 a răspuns (pentru b14alin):

Ce sursa ai? Ma intereseaza producator si nr W

| b14alin explică (pentru Me2):

Am de 500, mâine o să zic și modelu'..acuma nu pot

| Gabbriell a răspuns:

Eu unul as alege GeForce GTX650 este foarte buna pentru gaming.
Se comporta mai bine decat cele de la amd, are cooler mare, deci o racire mai buna, suporta directx 11. Poti sa joci orice la setari mari sau chiar ultra.

| b14alin explică (pentru Gabbriell):

După cam cât m-ar duce placa asta?

| b14alin explică (pentru Gabbriell):

Cam cât m-ar ține placa asta GTX650?

| Gabbriell a răspuns (pentru b14alin):

Durata de viata depinde cat de mult o utilizezi in jocuri.
Normal este garantata 24 luni, dar poate sa-ti duca lejer 3 ani si chiar mai mult daca ai grija de ea, sa nu lasi sa se depuna mult praf, scame pe cooler si nu te joci cate 12 ore pe zi.

| VinWeasel a răspuns:

Salut, eu n-as alege niciuna dintre cele 3. Daca vrei sa te tina mai mult ia o placa mai buna. Eu zic sa alegi intre Ati HD7850 si Geforce GTX 660.
Noua de la magazin: http://www.cyberport.ro/......ox-4628762
Si placi Second Hand: http://mercador.ro/......p?/oferte/
http://mercador.ro/......DPTfT.html