| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare: dacă leg în paralel două baterii de 12v de amperaje diferite, și le pun la încărcat la o sursă de încărcare fotovoltaică(panouri solare), cea mai mare se va încărca doar pănă la măsura Ah a celei mai mici, sau fiecare se va încărca la măsura maximă capacității proprii de Ah?

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Se vor incarca complet doar ca aia cu ah mai mic se va incalzi mai tare...totusi nu sunt sigur

| Floris83 a răspuns (pentru Narcis2007):

Eee, cît de tare să se incălzească?!?!?! o baterie de 140Ah nu se încălzește așa ușor, dar mai bine documentează-te mai sigur dacă ești în domeniu, și zi-mi, dacă nu ești în domeniu, no problem, mulțumesc!

| dillylol a răspuns:

O sa distrugi acumulatorul cu amperajul mai mic, e de preferat sa ai acumulatori de aceiasi capacitate si daca se poate pe gel.