| edygman a întrebat:

Am o intrebare despre placile video:care e diferenta dintre o placa video de 512 mb 128 biti si una 512 mb 256 biti? Culoarea se vede mai bine, mai multi pixeli,?

Răspuns Câştigător
| Bkp_1151 a răspuns:

Nu e nici o diferenta de culoare/pixeli.
Acestea sunt date de monitor. Ca sa iti dai seama ce diferenta este intre o placa de 128 si una de 256biti gandeste-te ca trebuie sa uzi o gradina intr-un anumit timp cu un singur furtun(128biti) si in acelasi timp, aceeasi gradina dar cu un furtun de doua ori mai gros(256biti)

4 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cea cu 256 biti e de 2 ori mai rapida decat cea cu 128... o placa video de 512 mb si 256 biti se comporta cu una de 1gb si 128 biti

| bistriteanul a răspuns:

Pai in primul rand este imbunatatita putin calitatea video, culorile, poate si pixelii, da nu sunt asa sigur!

| Fiuryan a răspuns:

Acei biti reprezinta latimea benzii prin care placa video comunica cu celelalte componente, o cantitate mai mare de biti reprezinta o performanta FOARTE mare in plus. Recomand o placa video cu cel putin 128 de biti.

| Feeryman a răspuns:

Da dar nu se vede numai culoarea, se vede mult mai bine jocul ca grafica, nu este prea mare diferenta daca te uiti foarte atent(la cea de 256 nu se vad pixeli la jocurile care cer placa video mai sofisticata).pe cea de 256 o sa se vada ceva mai binewinking