| adybacanu a întrebat:

Am o pereche de boxe kashtan tento pe care le pun la un amplificator electromures 15201 2x20w,de la un timp boxele nu mai au bass care sa fie problema? Mentionez ca wooferele se aud dar fara bass.

3 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Astfel de boxe sunt destul de vechi. E destul de probabil ca difuzoarele de joase sa se fi dus adica, ca bobina din interior sa nu mai fie centrata si astfel basul dispare. Asta daca nu cumva e devina amplificatorul mai precis corectorul de ton din el.

| gicaputinica a răspuns:

Din cate tin minte, boxele Kashtan au filtre pentru frecventele inalte si joase.
E posibil sa se fi defectat.
Totusi, probeaza si amplificatorul cu o alta boxa.

| sarpeparsiv a răspuns:

Amplficiatoru electromures AS-15201 are puterea de 2 x 15w pe sarcina de 4 Ohmi. Boxele Kasthan sunt de mai multe tipuri, de 10 w si 30 W cu bass reflex. exact cum s-a mai spus este posibil ca difuzoarele de bass sa se fi descentrat si atunci se va auzi mai pe medii si distorsionat. Incearca sa schimbi boxele intre ele sau sa schimbi sursa de semnal, sa probezi amplificatoru/boxele in alta parte.