| pepsyl3mon a întrebat:

Am o placa video nVidia 7200GS si mi s-a stricat ventilatorul.
Avea un ventilator dreptunghiular la fel ca cel din aceasta imagine: http://www.google.ro/......tp?/imgres
ii pot pune unul rotund? gen: http://www.vexio.ro/cooler-vga-deepcool-v40-aluminiu_P29 621
Daca nu, unde pot gasi unul special sau asemanator cu cel original al placii?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Îl dai jos pe cel defect şi montezi pe radiator orice alt cooler, normal, egal ca putere sau mai mare.
Îl poţi fixa cu electropastă sau silicon.

| BANN3R a răspuns:

Deci, ventilatorul e doar ala care se invarte, ce zici tu dreptunghiular / rotund e un radiator. Scoate placa video si desfa radiatorul de pe placa, apoi scoate coolerul de pe radiator. du-te cu acel cooler intr-un magazin specializat
si cauta un cooler ca ala, daca nu gasesti cumparati un cooler cu radiator ( coolerul te intereseaza, acesta trebuie sa aiba aceleasi dimensiuni ca ale coolerului tau ) si il montezi pe radiatorul tau apoi il pui inapoi pe placa, posibil sa ai nevoie si de niste pasta termoconductoare. Daca te duci la un service de calculatoare iti pot face ei chestia asta. nu stiu cat o sa te coste