| radutzu23 a întrebat:

Am o placa video Nvidia gtx480 pe care am primit-o de la un prieten. Când am conectat-o, am pornit sistemul și nu mi-a detectat-o în device manager chiar am selectat și show hidden devices- nada. Evident am conectat-o în slotul pciexpreaa x16. Am reinstalat Windows-ul degeaba. Nuvam cum sa ii instalez drivere din moment ce nubimi este detectata de sistem.
P.S. Placa asta consuma foarte mult, și tocmai de aceea am comandat o noua sursa. Actuala sursa nu are conectori de 6 și 8 pini ( practic placa, in momentul de fata este conectată doar în slotul PCI fără cablurile de curent atasate). Noua sursă are cabluri de 6 și 8.
Este posibil ca aceasta sa fie cauza pentru care placa nu este detectata (lipsa cablurilor de alimentare)?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara cablurile de alimentare multe placi video nu functioneaza sau se defecteaza repede.

Presupun ca, tu folosesti iesirea video onboard, nu placa PCIe. Incearca sa te conectezi cu monitorul pe placa cu pricina si verifica daca functioneaza (scoate semnal video.

Daca functioneaza, atunci verifica mai atent in Device Manager TOATE dispozitivele de acolo, unul trebuie sa fie placa video PCIe.
Iti recomand sa descarci si sa instalezi driverele placii PCIe de pe site-ul producatorului, potrivite pentru versiunea ta de Windows. Nu o folosi nealimentat suplimentar! Se pot conecta adaptoare cu mufe potrivite de alimentare, care costa doar cativa lei, nu trebuie neaparat sa cumperi o sursa noua, scumpa.