| anonim_4396 a întrebat:

Am o poblema... computerul meu are o problema de fapt laughing cand il deschid nu imi arata ecranul acela cu placa de baza sau se aprinde si se stinge dupa cateva secunde(fara sa im arate ecranul acela cu placa de baza) dupa ce repet procesul de n ori imi porneste intr-un sfarsit dar zice ca: "the last sistem overclocking has failed". dar nu am modificat setarile biosului... oare ce o fi? crying eu zic ca e de la butonul de power on. cineva imi spunea sa incerc sa schimb carcasa dar sincernu am chef sa dau nu stiu cati bani pe una noua. s-ar putea repara cumva acel buton? dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Da, e de la buton. Pai apasa cu grijahappy
Si eu mai pateam asa, de lene, porneam calculatorul cu piciorullaughing Mai obisnuiesc si in ziua de azi, dar am o precizie mai buna acum, din obisnuinta. Adica mi se bloca butonul uneori, pornea si dupa 4-5 secunde(cat ii ia placii de baza pentru. a 2-a comanda de stingere), off...la o noua aprindere, imi aparea si mie mesajul tau. Sunt unele butoane mai mari care se cam "misca" ciudat daca nu le apesi cum trebuie. Carcase de rahatbig grin...

1 răspuns:
| Misha_1025 a răspuns:

Mesaju spune multe, este vorba de o defectiune la sistem.
Eu totusi merg pe ideea ca placa de baza are probleme sau in cel mai fericit caz bateria sa nu mai fie buna.
Daca PC-ul tau, ca si configuratie, e foarte bun atunci iti recomand sa mergi la un centru de calculatoare sa-l bage la diagnoza si iti va spune exact ce are si nu costa mult.
Si eu l-am reparat dupa "ureche" chemand pe unul si pe altul mai "meserias" si acum imi pling de mila ca de fapt l-am facut praf in loc sa merg la un specialist. Calculatoarele sunt mai sensibile, nu-s ca televizoarele sa le poata repara oricine, "ma-ntelegi, pac-pac, nu-i asa?".
Este o vorba Romaneasca: Cine face ca mine, ca mine sa pateasca.
Mult succes si da-mi si mie de stire dupa ce-l repari.