| vreaurasp a întrebat:

Am un laptop cand il deschid incepe sa se incarce si nici nu apuca sa apara start windows ca se inchide si dupa el porneste singur dar se aprinde beculetul de la butonul de unde se porneste si dupa se stinge imediat si tot asa... Se mai poate face ceva cu el?

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Porneste in safe mode si vezi daca se comporta la fel.

Daca da, il reinstalezi pentru ca e destul de dificil sa ii faci debug cu linia de comanda si sa te uiti la evenimentele systemului. Ma refer ca este altfel.

| vreaurasp explică (pentru cristimihailov):

Nu pot acuma se deschide doar un pic unde poti intra in bios atata dar cand sa disp se inchide sau daca dau f2 pentru a intra in bios tot se inchide si inainte de a se inchide imaginea joaca un pic si fasie si dupa se inchide

| vreaurasp explică (pentru cristimihailov):

Am reusit sa dau safe mode nu stiu de cum in fine a inceput sa se incarce si iar s.a inchis

| petre1234 a răspuns (pentru vreaurasp):

Pune-i pasta pe procesor

| cristimihailov a răspuns:

Daca ti se inchide atunci cand esti in bios, fara sa apesi tu, pur si simplu se inchide (cu sau fara alte alarme) pare sa fie totusi o problema hardware, deoarece atata vreme cat esti in bios, fara comanda de restart ar trebui sa fie stabil.

Eu l-as duce la reparat. Poate fi ventilatorul (mai putin probabil), memoria (pare mai probabil) sau alimentarea. Astea sunt chestiile care ti le-ai dori sa fie. Altele precum placa de baza, controller-e si alte chestii mai complicate sunt si ele suspecte.

Du-l la reparat este sfatul meu. Personal cred ca acolo vei ateriza... oricum... din simptomele descrise de tine.

| vreaurasp explică (pentru cristimihailov):

Mda am inteles. Si eu sper sa fie ceva minor

| vreaurasp explică (pentru cristimihailov):

Am aflat ce are, era placa video mersi ca ai incercat sa ma ajuti. Mai am un laptop care s-a dus placa de baza e vreo sansa ca placa video sa fie buna? Dau funda

| Molnar_Robi_1998 a răspuns:

Salut cred ca e din cauza procesorului sau de la placa de baza, alimentatorul e original? nu e cumva rupt peundeva?

| Molnar_Robi_1998 a răspuns:

Salut. alimentatorul e original? nu e rupt pe undeva? poate e din cauza procesorului se poate repara depinde si de laptop daca merita

| vreaurasp explică (pentru Molnar_Robi_1998):

Da totul e original nimic schimbat. este Acer aspire 5520g am si 5530 dar s.a dus placa de baza totul macar pe asta sa.l repart