| bunicosf a întrebat:

Am o problema: astazi a aparut cand deschid calculatorul face 2 piuituri si inca unul dupa aia si apare

CMOS/GPNV Checksum Bad

Press F2 to Run SETUP

Press F1 to load default values and continue

Apas F1 si F2 dar nimic tot aia imi arata chiar si daca dau restart si dupa aia apas

Vreau sa mentionez ca am bagat 2 placute de cate 1GB de la alt pc
Inainte aveam una singura de 1GB
Poate conteaza si asta

Ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

OS-ul tau s-a stricat sau vreo placuta(o componenta hard).
Bafta!

| andtim a răspuns:

Cauta pe net codul de sunete pentru biosul pe care-l ai! incearca sa scoti o placuta de ram si eventual sa stergi cu vata si cu spirt pinii placuteiwinking

| Maidanezul a răspuns:

Stai asa cind au dat damblalele in el? daca dupa ce ai bagat memoriile atunci sunt sigur ca pe aici este beleaua,o lasi pe cea originala, o pui pe alt slot si o indesi bine de curatat eu le curat pe terminale cu guma.da si tu mai multe date ce ai facut prin el, Poate nu sunt memoriile compatibile lasa una schimba slotul ca ai cel putin 3 si cum a spus colegul numarul de piuituri inseamna ceva la mine 3-4 placa video nu stie de ea o indes la loc restart si invie. Memoria veche? poate ai luat niste stricaciuni