| Radu400 a întrebat:

Am o problema cu pc ul imi da blue screen foarte des in interiorul lui se aude ceva caraind si nu stiu de la ce e

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Poate fi hardul sau poate fi memoria ram.
Amandoua componentele se pot verifica cu softuri.
Pentru HDD: Disk Scanner
http://www.ariolic.com/disk-scanner/
Pentru memoria ram, softul trebuie lansat de pe un cd bootabil:
https://www.memtest86.com
Daca nu ai cunostinte IT, apelezi la o persoana care se pricepe sau il duci in service pentru verificare.

| Radu400 explică (pentru dannyel86):

Si daca imi apare cu rosu inseamna ca e stricat hardul?

| dannyel86 a răspuns (pentru Radu400):

Salut. Daca apare cu rosu, inseamna ca sunt sectoare afectate pe hard si orice informatie care sta pe acea zona risca sa se piarda. De exemplu, eu aveam 2 patratele rosii pe hard si imediat ce dadeam defragmentare si se reorganizau datele, mi se intampla sa nu mai pot accesa Windows-ul. Probabil ca unele fisiere din sistem au ajuns pe zona afectata si au devenit inaccesibile si m-au determinat sa reinstalez Windows-ul. Asta se intampla cel mai des cand defragmentezi, dar poate fi vorba despre orice fisier ajuns/mutat in regiunea respectiva.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poate sa-ti "caraie" un ventilator, de prin carcasa, de la cooler de la procesor, ori de la sursa, sau poate sa-ti atinga un cablu. Ori poate veni de la hdd cel mai probabil (verifica-l cu hdd sentinel) ori de la procesor sau plac video daca le-ai dat overclock sau sursa e stricata si le da supraalimentare. Chestia cu bluescreen poate proveni de la orice, chiar si de la rami, chiar si de la neintelegerea software a unor programe; Trebuie sa iti creez un fisier dump https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/ apoi sa-l analizezi https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html sau il poti vedea cu Bluescreenviewer si poti "intui" ca idee, de unde ar proveni Bluescreen-ul. Cel mai ok e sa-i faci debugging cu un debugging tool si poti vedea daca e de la hardware sau software.

| danbnz a răspuns:

Suna a hdd care se duce...
Verifica cu un program dedicat ce se intampla pe partea de hardware a pc-ului.

| RAY a răspuns:

Memoria ram, hardul defect, hardul fiind ceva mecanic asa face cand e defect, dai un test cu hirens boot cd

| Dismally a răspuns:

Cred ca este de la hard daca se aude un carait. Pune un alt hard disk si vezi daca se rezolva.