| NicoletaNicoleta1456 a întrebat:

Am o problema cu routerul de cateva zile. Cand conectez cablul de la internet direct in calculator, internetul functioneaza foarte bine, insa atunci cand il conectez in router(mentionez ca am un router Tenda F300 Wireless N300) beculetul de la WAN imi palpaie, iar din cauza asta imi apare un semn al exclamarii in dreptul iconitei de Wireless si imi apare eroarea:No wired connection is established on the wan port. Am crezut ca este o problema cu routerul, asa ca am mers la o prietena si am incercat sa conectez cablul ei la routerul meu, si totul a fost in regula, wifi-ul functiona. De la cablu tot asa, nu e problema pentru ca atunci cand il conectez in calculator, merge internetul...nu am nicio ideea in legatura cu ce as putea face ca sa rezolv problema.Ce e de facut? Va multumesc pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Dă-i resetare totală și refaci setările de conectare internet.Te descurci?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Resetare router
update firmware
daca nu te sti sa faci
solicita ajutorul unui coleg
recomand sa cumperi un router tp link cel mai ieftin este ok
tenda este cu probleme
am tp link de 10 ani si nu am avut niciodata probleme de nici un fel

| DeyCj a răspuns:

La calculator cum faci conexiunea dintre router și calculator?
Pe cablu sau Wifi?

| NicoletaNicoleta1456 explică (pentru DeyCj):

Prin cablu

| DeyCj a răspuns (pentru NicoletaNicoleta1456):

Ai verificat dacă mufele ethernet sunt bune(clipsează bine în mufele echipamentelor, nu ai cabluri forfecate/ștrangulate?