| Ciprian_Iordache_1996 a întrebat:

Am o sursa inter-tech energon 650w si vreau sa stiu daca imi duce un gtx285?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Acea sursa produce pe conectorul pentru placa video 18A la o tensiune de 12V, de unde rezulta o putere electrica de 216W pe un singur conector (si modelul in cauza cred ca are doua). Cu toate pierderile si cu un coeficient de siguranta, eu totusi cred ca ar putea fi dusa de acea sursa.

GTX285 are un consum de 204W, daca acea sursa inter-tech este in mintile ei, ar trebui sa o duca impreuna cu un cpu de ~100W, sa spunem cu toate celelalte un consum total de 400W, care ar trebui sa poata fi dusi si de o sursa de genul asta.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu nu as face asta din mai multe motive.
1. sursa aia nu e de la un producator prea serios, si motiv pentru care nu poate garanta nimeni ce amperaj scoate pe fiecare linie.
2. nu vad de ce ai cumpara un gtx 285, care e o placa veche, depasita de alte placi mai noi care nu consuma nici 20% unele. Acel gtx ajunge si la 300w reali consum.

| ombladon a răspuns:

Da,o duce, daca nu alimentezi si altceva cu ea.