| IIIshaneIII a întrebat:

Am o unitate sff (de aia mai subtire) CE PLACA VIDEO FARA ALIMENTARE RECOMANDATI PENTRU EA? Are sursa de 250w si nu se poate pune mai mare ca e cu mufa ciudata, are un pentium g2020, pe care vreau sa il upgradez la un i5 2400 si 2 harduri.
Placa ma intereseaza sa fie sh si sa duca de toate la mediu pe 1080p.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Un 1050 ti low profile cat sa incapa in carcasa e mai mult decat suficient.
Acum depinde de joc, si in cate fps-uri vrei sa rulezi jocul respectiv.
Sunt unele jocuri care nu vor rula prea bine din cauza procesorului, rare cazuri(in general titlurile de la ubisoft din cauza DRM-ului care pune multa presiune pe procesor)
Apropo, sper ca ai sau daca nu, sa pui minim 8gb ram ca degeaba ai procesor si placa video daca n-ai destul ram.
In caz ca exista cineva care o sa-mi zica ''sursa aia nu va duce, e prea slaba''
Sa stiti ca placile astea video sunt facute exact pe ideea asta:sa ruleze pe o gama cat mai mare de pc-uri, chiar si cele office cu surse slabe.
Sistemul ala nu trage mai mult de 200w cu toate upgrade-urile necesare facute.
De ce sunt atat de sigur de asta? Fiindca un prieten m-a intrebat de o placa video pentru un pc sff cu sursa de 240w si avea un i5 2500 si 8gb ram.I-am recomandat un 1050 ti low profile de la zotac care isi face treaba si acum.
Acum ceva timp era un domn aici pe site care imi atragea atentia cand puneam surse mai puternice decat avea nevoie sistemul atunci cand faceam wishlist-uri.

1 răspuns:
| Ara5h a răspuns:

Cred ca un gtx 1050 ti e bun ca nu are nevoie alimentare externa

dar inainte sa cumperi un gtx 1050 uitate daca are alimentare externa ca nu toate sunt la fel

cu placere!