| lucacs a întrebat:

Am pe calculator o placa de baza NVIDIA Ge Force 9500GT si as dori sa-mi schimb procesorul care mi se pare lent.Actualul procesor este Pentium dual -core CPU E6500@2,93GSz.CINE MA POATE AJUTA? Astept raspuns pe mihaillucacs1@gmail.com ASTEPT.Va multumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca spuneai si placa de baza de ajutam deoarece placile de baza de acest tip suporta numai anumite procesoare desi socketul este la fel: LGA775. Revino cu denumirea placii de baza!

| lucacs explică (pentru Salontanul):

Nu sunt un mare specialist in IT. Denumirea placii este:Intel(R)8280 IG Ultra ATA storge controllers-27DF.CRED CA ASTA ESTE.Multumesc oricum ca probabil si dupa socket pot gasi un ptocesor mai bun.SALONTANE SA TRAIESTI.

| Salontanul a răspuns (pentru lucacs):

Nu gasesc asa ceva. Fii atent! Instaeaza programul asta: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html Acolo unde zice Setup * English 32 and 64-bit version il downloadezi. Apoi te uiti la mainboard Manufacturer si Model si-mi spui ce zice.

| Alexul99 a răspuns:

Atat procesorul cat si placa grafica sunt depasite, iti recomand un nou PC, probabil ca arhitectura pe care este bazata placa de baza este atat de veche incat nu poti monta un procesor mai bun, cat si despre sursa..este posibil ca unui procesor mai bun sa nu faca fata. Daca nu dispui de un buget mai mare, poti incerca pe site-uri gen olx, gasesti PC-uri mult mai bune decat al tau sub 700 de lei, daca cauti bine, si ceri parerea unui specialist.
Insa daca vrei ceva nou, mai jos de 2.000 de lei sunt slabe sansele sa gasesti. Acum ramane la alegerea ta.

| lucacs explică:

Alex 99 i-ti multumesc.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru lucacs):

"i-ti"

Sper că glumești.

În legătură cu placa de bază, tot nu ai specificat-o.
Cel mai bine spui și ce cantitate de memorie RAM ai acum, să știm dacă ai nevoie de un upgrade total, care e cam scump, sau dacă poți să păstrezi ceva din calculatorul actual.