| andreig a întrebat:

Am retea de internet prin router si vreau ca sa imi mearga internetul si pe laptop, am cd-ul cu driverul de instalare al routerului dar nu stiu cum sa fac ca sa imi mearga internetul pe laptop. I-am dat setup la xp unde am gasit pe cd dar tot nu merge, cine ma poate ajuta, sa-mi explice pas cu pas cum sa fac. Thx sad

3 răspunsuri:
| fif2002 a răspuns:

Ai router wireless?

| andreig explică:

Da, pe router scrie msi 108m

| Oxandero a răspuns:

Salut!
In primul rand trebuie sa conectezi cablul de net la router( wan). Dupa aceea trebuie sa il configurezi. Daca ai deja un calculator conectat la router, deschizi un internet explorer si tastezi 192. 168. 1. 1 Parola initiala si userul sunt : admin. Dai ok, selectezi Quick Setup si Next. Ti se deschide o fereastra unde alegi tipul de conexiune pe care o ai la net:PPPoE daca ai net cu user si parola. Static ip daca ai un ip alocat de retea numai al tau sau dynamic ip daca ai un ip care se schimba.
Dupa ce ai ales tipul de conexiune, dai next va trebui sa-ti setezi route-ul sa emita semnal pentru laptop si alte device-uri wireless. La wireless radio dai enable, la SSID dai un nume retelei tale (de ex Andreig ), la region, tara si la mode dai 802. 11g adica 54Mbs. Dupa ce stabilesti acesti pasi dai finish si gata.
Iti recomand sa-ti securizei si reteaua: in meniul wireless ai wireless settings si selectezi la security type WPA2. Poti sa-ti pui o parola formata din litere si cifre.
Bun! Acum la laptop trebuie sa ai activat wireless. Dai click pe wireless, iti gaseste retelele disponibile si te conectezi la reteaua ta.
Gasesti si un user guide cu poze lahttp://forum.msi.com.tw/bas/RG60SE%20User%20Guide.pdf
Bafta!