| Alina_Botor_1998 a întrebat:

am o problema cu conectiunea la internet prin wifi. azi a fost de mi-a bagat internetul de la rds dar cand vreau sa ma conectez prin router nu imi apare numele routerului. ma puteti ajuta va rog?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema e de la router.Setează router-ulm conform și totul va funcționa.
Acest lucru se face accesând via browserul de internet adresa IP a router-ului(care e de fapt un server). Apoi verifică așa:
Tipul de conexiune să fie pe ppp0e, userul și parola să fie introdse corect, iar la status să fie pe Aleays conected nici de cum conected on demand(conectat la cerere)
Apoi la Wifi.Verifică ca Wifi-ul să fie activat din router(ar trebui să ai opțiunea cu wifi enablet/disablet)
OBLIGATORIU!
securizeaza rețeaua ta wireless, dă-i un alt SSSID(nume) și introdu o parolă criptată WPA2 lungă și ce conține carctere de orice fel și cifre(asta av fii greu de spart), ca să nu pe pomenești că vine un „coptil" face prostii folosind-use de rețeaua ta(injectare de pachete malițioase, interceptare și decriptare de pachete ce iți conțin parolele de la conturi, etc).
Succes

| OldSoul a răspuns:

Verifica routerul, majoritatea au un buton care activeaza/dezactiveaza semnalul wifi, verifica sa fie pe on.