| sebykz a întrebat:

ROG DOAR PE CINE SE PRICEPE!
Am o mică problema.
Am un router TP LINK ( nu stiu exact modelul), si vreau sa-l configurez in asa fel incat sa am internet si pe pc, cat si pe tableta respectiv telefon.
Internetul este de la RDS ( direct prin cablu, fara modem ).
Am incercat o multime de metode, bagam cablul din spate in router in WAN, faceam quick setup-ul si mergea internetul, doar pe tableta.
Mă poate ajuta cineva sa il fac sa mearga si pe pc, cat si pe tableta/telefon?
Vreau un raspuns, nu vreau link-uri. Am citit aproape toate solutiile, poate se pricepe cineva!
Multumesc! :3

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Conexiunea e PPPoE! Ce dial-up visezi?
Iti trebuie un singur cablu cand faci setarile, intre placa de retea si Lan-ul routerului. De abia dupa aia te intereseaza cablul de Wan! Citeste aici: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

| sebykz explică (pentru K0sti):

Deci, am urmat toti pasii, am facut conexiunea intre pc si router, am bagat username si parola de la RDS, i-am dat reboot, dar apoi..Internetul mergea doar pe TABLETA/TELEFON.
Am bagat si cablul venit de la RDS, in WAN, la fel. pe pc nu merge.

| K0sti a răspuns (pentru sebykz):

Ia intra aici sa vorbim: http://www.epasystems.ro

| valentin75 a răspuns:

Salut! Reset la router, ai in partea din spate un orificiu foarte mic, intra o agrafa, 15/20 secunde tine apasat! Conectarea intre el si computer se face pe un port normal (din cele 4 ...sau cate are modelul tau), nu pe portul wan, acela care intra net pe el. Te deconectezi de la net, ramai conectat intre computer si router pe unu din porturi. Intri pe router, il setezi din nou, sa fie setat ppoe, slavezi setarile, te conectezi la net cu el, restart computer. Vezi ca cei de la RDS te tin cam 10 -20 minute pana iti dau net prin router. Ar trebui sa suni la ei si sa le spui ca nu iti merge netul, vezi ce spun ei, vor reseta switch-ul de unde esti legat tu, au management la el, cand iti vor vedea computerul nu o sa mai ai probleme. Daca routerul face figuri ii poti face update de firmware, le fel, te conectezi cu el la computer, dupa ce ai salvat pe desktop update-ul, sa fi atent la model si la ce versiune de firmware ai tu pe el (scrie pe spatele lui). Instalezi ultima versiune, da.Nu-l setezi din portul wan, da! Bafta!

| sebykz explică (pentru valentin75):

Deci, am incercat, am bagat tot in spatele routerului, am intrat pe acel link de la tp link, am facut setarile, am bagat username, parola, am dat save.
Am dat si reboot, am dat restart la pc si am asteptat.
Au trecut 20 minute, nimic. Au trecut 30, nimic.
Cand incerc sa ma conectez prin Dial-Up la RDS, nu merge.
Pur si simplu, pe tableta imi merge perfect prin wireless, dar pe pc deloc.
Alte solutii? :3 mersi mult

| valentin75 a răspuns (pentru sebykz):

Salut! Conexiunea ta este PPOE, nu ai ce cauta la dial-up. Trebuie setat pe PPOE, seteaza PPOE, si la banda mixt

| sebykz explică (pentru valentin75):

Deci, cei de la RDS, cand au venit si au montat totul, mi-au lasat asa gen, si cand ma conectez ( fara router ), e dial up, adica scriu username, parola si dau connect..Si cu chestia cu setatul? Imi poti explic sau macar un videoclip? mersi din nou.

| valentin75 a răspuns (pentru sebykz):

Salut! Te uiti si tu pe aici, eu stiu ca rds are ppoe! Te poti uita pe contract!
http://www.youtube.com/watch?v=xXdIZrLgXZ4
http://www.linkmania.ro/......l-rcs-rds/

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Hai mah ca e banal.
Adresa de accesare e din browser cu urmatorul IP:

Daca nu te descurci de acolo, ia linkul asta la puricat:;)
http://support.dlink.com/emulators/ebr2310_revB/Help_Basic.html