| Christyan a întrebat:

i-am instalat windows 7 varului meu, pe un laptop Acer Aspire 5336. Si nu merge internetul,trebuie driverul de la lan,de unde il pot lua,am mai luat de pe internet driverul pentru wireless,de la audio dar l-am gasit si pe cel de la lan,insa nu este setup, sunt doar niste file si nu stiu ce sa fac cu ele. Va rog ajutati-ma!

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Aici găsești driverul
http://drivers.softpedia.com/downloadTag/Acer+Aspire+5336+Drivers
De regulă driverii de genul ăla s copiază în system 32, dar procedura nu e pentru un user începător(care bnuiesc că ești chiar tu)
Acer îs tare scârboși la drverele de Window că sistelele lor îs concepute pentru a lucra cu Linux nu Windows, de unde și suportul lor în bvtaie de joc al driverelor(Cd de exemplu). Succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu este nimic conceput pentru a lucra cu Linux. Livrându-le aşa scad costurile şi le pot vinde mai ieftin. Nu este vina lor că Linux se descurcă mai bine cu driverele decât o face Windows de ceva vreme. Bine, nu este nici vina noastră că nenea ăsta de mai sus face pe instalatorul de sisteme şi este incapabil să instaleze un driver în mod manual. Mneah laughing

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Aprent nu.Practic DA.Se simte la viteza de lucru și reacție a sistemului.Se sție că orice sistem linux nu e pretențios la hardware, în schimb un sistem Window e pretențios, și nu va lucra cum trebuie pe un hardware conceput pentru Linux.De ce? Simplu.Compatibilitatea hardware face diferența, dar cum românu nu știe ce îi aia instalează Windows pe hardware optimizat pentru linux, suprasolicitând-ul ceea ce va duce la distrugerea lui prematură.De exemplu un sistem linux va avea o placă de bază cu chipset amd compatibil 100% cu drivrele din kernele 3, pe când un hardware Windows nu va ține cont de asta.Și lista continuă numai ca mi lene să scriu.Succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

De fapt, orice Unix ştie să folosească mai bine capacitatea hardware-ului de care dispune. Tocmai de aia cel mai rapid şi mai bun din punctul ăsta de vedere este considerat iOS, un Unix şi el happy

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

A vrut sa zici Mac.Ios e pentru mobile, și se cam exclude pe laptop-uri.ar arăta ca și cum ai instla Android pe un laptop.Cam șod.Am făcut și experimentul ăsta pe tentativa mea de laptop( un Acer AOD 257).Ios nu știam că se poate instala pe laptopuri, dar o să mă documentez.

| Christyan explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma unde sa copii driverele, ca nu este setup? PS: le-am copiat in system 32 in drivers si tot nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Christyan):

Vai de capu' meu!
Te duci în DEVICE MANAGER. Dai click pe device-ul neinstalat. Îi dai INSTALL DRIVER. Apoi alegi directorul în care ai descărcat tu driverele şi, dacă sunt cele bune, le va instala imediat. Sau foloseşti un program de genul celor sugerate mai sus dacă nu te descurci manual...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Scuzele mele, am vrut să scriu OS X laughing Mă gândeam la mai multe în clipa aia happy

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Măcar bine că nu îs singurul care fac două lucruri simultam...whistling happy

| denyemy a răspuns:

Mai bine pui un program care sa faca el asta, gen Driver Genius sau Driver Magician, le cauta si le descarca automat.

| georgetzop a răspuns:

Uite aici ai driverele de la modelul tau de laptop http://driverscollection.com/? H=Aspire%205336&By=ACER
Funda?