| AvrameL a întrebat:

Am revenit big grin... si am o problema cu windowsu straight face mi-am instalat windowsu ( windows xp professional sp2 ) si ma tine cam 2 maxim 3 zile dupa care il aprind mi se incarca windowsu si dupa incarcare inainte sa apara fereastra cu WELCOME imi apare o fereastra albastra cu o eroare sta cam 2 secunde cu ceva scris alb si mi se restarteaza sad stiti cumva care e problema?sad funda...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate de ce ti-ai instalat windows XP? Eu nu va intelegstraight face, exista Windows 7 frate, in loc sa avansezi tu te duci inapoi? Windows XP se instaleaza pe PC vechi din 2003- maxim 2009 sa zic asa.Dar pe un Pc nou din 2011-2012 instalezi Windows 7 maxim Vista...

| amusername2 a răspuns:

Daca se face tot ecranul albastru inseamna ca ti s-a stricat hard-ul. Daca nu e asta, incearca sa iti faci alt cs cu widows si sa iti pui sp3 ca e mai bun din punctul meu de vedere.

| NoLimitMC a răspuns:

Problema poate fi de la hard, incearca sa-l instalezi pe alta partitie.

| AvrameL explică (pentru anonim_4396):

Da frate dar pc`u este din 2006... nu`mi trebuie pentru cine stie ce. doar ca mi-a aparut problema asta

| AvrameL explică (pentru amusername2):

O sa imi schimb azi hardu si daca s-a rezolvat problema revin cu fundawinking

| Vladuthz a răspuns:

S-ar putea sa ai o problema la hardware, ecranul albastru se cheama blue screen si apare de obicei cand exista vreo problema la hard. Du-te la un magazin cu calculatoare sa ti-l repare sau cheama pe cineva care se pricepe la calculatoare.

| Paull18 a răspuns:

Salut. problema poate fi de la hard, poate avea vreun sector defect. sau poate se incalzeste pc-ul prea tare iar la o anumita temperatura apare eroarea si se stinge. uite aici ce poti face ca sa rezolvi: http://www.videotutorial.ro/? p=5517

| AvrameL explică (pentru Paull18):

Mi-am schimbat hardu... acum sa vedem dar a mi-a aparut o problema cu hardu asta nu mi se stinge pc`u... ii dau start turn off --> save your setting --> computer is shut down si nu mi se inchide ci isi da restart straight face

| Paull18 a răspuns (pentru AvrameL):

Pai ar putea fi mai multe probleme, nu pot sa ti le scriu pe toate ca mi-ar lua ceva timp. s-ar putea sa iti trebuiasca un update la BIOS. incearca start > run > msconfig > startup ( e un tab ), dai disable la cate o optiune ( pe rand ) si apoi dai shutdown. repeti actiunea asta pana cand se opreste. daca nu merge incearca My Computer / Properties.

Tab-ul Advanced / Startup and Recovery / Settings.

De-bifeaza "Automagically restart"
Daca nici asa nu functioneaza incearca sa iti reinstalezi windowsu, e cel ma sigur. bafta

| Tagaso a răspuns:

Blue Screen of Death (BSOD), oprește restartarea automată să vezi codul erorii, poate fiHardware defect (componente pc defecte), memorie ram, hard disk sau alte componente, supraincalzirea componentelor (memorie, procesor, chipset, etc), de cele mai multe ori doar memoria si hard-ul provoaca aceste BSoD-uri. Drivere cu probleme, fie sunt scrise prost, fie sunt incompatibile, de cele mai multe ori driverele nu sunt instalate corect.Lipsa spatiului suficient pe partitia cu sistemul, in general este partitia C:, aici avem nevoie de cel putin 5% spatiu liber in orice moment.Softuri care nu functioneaza cum trebuie sau nu sunt instalate corect. Mallware: virusi, troieni, spyware.Pentru a dezactiva restartarea automată dai clic dreapta pe My Computer, selectezi Properties, iar din control panel dublu clic pe icon System(clasic wiew), în fereastra Sistem Properties clic pe Advanced, clic pe Settings din zona Startup and Recovery, debifezi Automatically Restart.Cauți problema după codul erorii.