| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. Mi se tot stinge pc-ul.Cand intru in vreun joc dupa ceva vreme se stinge.Imi puteti spune care este problema? Sau daca ati patit si voi asa si cum ati procedat? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| upstonik a răspuns:

Am avut aceeasi chestie, 1) poate fi sursa, eu am schimbat-o de 3 ori pentru aceeasi problema ea in momentul in care trebuie sa raceasca ea nu porneste doar cand doreste, si atunci placa de baza se supraalimenteaza si face scurt (restart)
2) daca problema este de mult, este probabil sa fie si placa de baza, eu am schimbat-o de 2 ori din probleme asemanatoare de exepmplu pcul nu se aprindea din prima, la monitor la bec(led) se fac 3 culori: negru, verde, galben cand e in stand by iar atunci cand aprindeam pcul era in standby monitorul nu primea semnal decat dupa cateva suturi restarturi nervi, si acolo era placa de baza!

Sper sa te fi ajutat
PS: du-te la un servicewinking mai sigur laughing si nr 3 poate fi WINDOWSUL daca e branduit, piratat etc. dar foarte rar face fite de astea pculwinking
Ciau!

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Praful, inamicul nr. 0, iar
Temperatura, inamicul nr. 1 al componentelor hardware!
big grin

| ExpertHost a răspuns:

La unul singur am vazut propunere legata de CPU temp.
Iti da bluescreen sau se stinge imediat?
Daca nu ai bluescreen inseamna ca ai o problema fie cu temperatura procesorului fie cu sursa. Inainte de toate ia un program de monitorizare cpu & hdd temp si vei vedea la ce nivel esti. Tot acolo poti sa vezi si ce voltaj ai in sursa sau daca coolerele functioneaza la parametrii normali (cpu + sursa).

| softdeluxe a răspuns:

Ar putea fi sursa care in load cedeaza, daca este noname cam asta ar trebui sa fie.

| stefannn a răspuns:

Mai bine te-ai duce la cineva de specialitate ala ti-l si face.

| ungurubulan a răspuns:

Schimba sursa si iti va merge totu bine! 100%

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori ai virusi ori nu iti merg bine rami fa ce am facut si eu formateaza hard discul