| Davidoaia a întrebat:

Am si eu o intrebare : paginile web sau programele sunt facute din scripturi care sunt formate din coduri, intrebarea e : Exista un program ceva care sa iti arate cum "se transforma " codurile, si care ajuta la formarea paginilor web sau a programelor?thinking Daca da, care sunt alea,

PS: Cateva link-uri de descarcare ar fi ideale Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Depinde cat de grele sunt, dar la scoala cred ca se pune accent mai ales pe html, care nu e limbaj de programare. Eu ce ti-am spus e ceva care sa te ajute sa faci bani din asta

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Paginile web si programele sunt chestii TOTAL diferite. Nu iti trebuie un libaj comun ca sa faci un program si o pag web.
Pt o pagina web, iti trebuie Libajul HTML, pe care l-am studiat si eu putin dar l-am lasat repede, iar pentru programe, alte chestii, de care poate nici nu ai auzit (eu nici atat, in crearea programelor nu m-am implicat).
De ex pentru o pagina web nu e de ajuns sa scrii o fraza lunga de nu stiu cate pagini gen "Title=My web, Text= sadajda" si ceva de genu, este foarte greu.
Exista programe care, poate te ajuta sa traduci unele caractere gen "@#^&^*^#!@^%&$" din unele texte, dar doar atatwinking
Asta stiu eu, daca e cineva care stie mai bine, okwinking

| eugenl a răspuns:

Ceea ce vrei u de fapt e un program de facut site-uri. Exista foarte multe. Unul l-am folosit eu si se numeste Web Page Maker. Cauta-l pe google si nu mai astepta mura in gura. Tu vei face pagina asa cum iti doresti in limita optiunilor programului.
Cat despre programe se fac cu programare, un lucru care nu prea mi-a placut in liceu, dar care il regret acum.
Chiar nu stiu programe de facut programe, dar stiu limbaje.
Incepe cu C, C++, C#, Visual Bazic Visual.NET, Java, PHP care e folosit in programarea site-urilor web si Pithon, folosit in Linux, Pearl, Ruby on the Rails si multe altele. Asa ca alege ce vrei sa faci si apuca-te de treaba.
Iar programul de facut site-uri care l-am zis iti face paginile si ca sa vezi sursa dai pe click dreapta pe pag -> vizualizare sursa sau view source si o sa vazi codul intr-un document. Incearca si cu aceasta pagina ca sa vezi

| Davidoaia explică (pentru eugenl):

Multumesc happy

| eugenl a răspuns (pentru Davidoaia):

Cu placere si vii mai la obiect data viitoarewinking

| Davidoaia explică (pentru eugenl):

Nu ma prea pricep thinking dar as vrea enorm sa invat si nu stiu de unde sa ma documentez mai bine despre programare sad

| eugenl a răspuns (pentru Davidoaia):

Ar fi bine sa te hotarasti la ce anume vrei sa programezi ca asa va sti lumea cum sa te ajute si unde sa te indrume

| Davidoaia explică (pentru eugenl):

Pai in primul rand mi-ar place sa fac site-uri adica web design daca nu ma insel si mai este o parte care tine de siteuri, si mai nou ma gandesc si la teme cum ar fi alea de wordpress, banuiesc ca petru a face prgrame, trenuie f.multa munca si cunostinte in spate oh go on

| eugenl a răspuns (pentru Davidoaia):

Da foarte multa, dar trebuie sa stii ceva HTML, XHTML mai nou, Javascript, CSS, PHP si Photoshop si vei putea sa creezi si sa programezi pagini web

| Davidoaia explică (pentru eugenl):

Iar pentru tme, pentru site-uri e valabila aceeasi regula big grin?

| eugenl a răspuns (pentru Davidoaia):

Depinde cat de grele sunt, dar la scoala cred ca se pune accent mai ales pe html, care nu e limbaj de programare. Eu ce ti-am spus e ceva care sa te ajute sa faci bani din asta