| VreauMiere a întrebat:

Am si eu o problema cu PC. La SpeedFan imi arata Fan1: 3500 RPM, Temp 2: 60C (si urca si la 70C). In dreptul lui Temp 2 scrie IT8718F. Acest Temp 2 ce piesa poate fi si ce este de facut?
P.S. PC se misca mai greu si face mult zgomot un ventilator.

Răspuns Câştigător
| Whitecore a răspuns:

Problema este ca trebuie sa ii pui o pasta termoconductoare, iar asta se pune pe procesor.
1.Scoti cooler-ul
2.Il stergi foarte bine eventual si cu spirt (si coolerul si procesorul, dar nu scoti procesorul din rama)
3.Pui pasta doar pe procesor cat o "unghie" si intinzi de preferat cu o pensula
4. Dupa montezi si aia e.

Normal ar trebuie sa stea in 30-40 de grade, depinde si ce racire ai pe pc.La mine de ex sta numai in 20 si pe jocuri pe 30-35 si e si i7.
Sper ca te-am ajutat big grin

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

ITE I/O is a controller chip. The ITE IT8718F chip provides the most commonly used legacy Super I/O functionality plus the latest Environment Control initiatives such as H/W Monitor and Fan Speed Controller.

http://images.hardwarecanucks.com/image/eldonko/GigaP45/board/Liochip.jpg

| Zarnii a răspuns:

Pai.Fan1 este viteza ventilatorului
Temp2 este temperatura din procesor.
La mine daca ajunge la 90grade C se stige...probabil ti s-a stricat coolerul(racitorul)Du-l la reparat ca sa eviti alte problemewinking