| pvg a întrebat:

Am si eu o problema cu un router ZYxEL NBG-416N si de o saptamana nu mai imi merge net-u. Mie cand intru pe pc mie mi se conecteaza automat, deci cand intru in pc el merge deja. De o saptamana nu mai merge imi arata aprinse aceleaşi leduri pe router ca si inainte. Mi-a m-ai facut aceasta problema am reinstalat windowsul si a mers, dar acum nu a mai mers. Sa va explic in ce consta problema: el porneste automat fara sa bag user sau pw de cand instalezi win cum instalezi win-u gata in urmatoarea secunda poti intra pe internet. Deci acum la "ACTIVITY" imi arata la SENT- 122 packets si la RECEIVED- 30 packets. Cand imi instalez win-u el isi face configuratia singur. Alte date care cred ca ar fi folositoare pentru a ma ajuta:
MODEL ROTER: ZyXEL NBG-416N
Sistem de operare: windows XP SP.3
FIRMA INTERNET: AKTA (VALCEA)
VITEZA: 14-MBPS
BANDA ALOCATA: 100 mbps
sper ca ma puteti ajuta!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai asta e treaba routerului(conectarea automata si continua). 1. Incearca sa faci un update la firmware-ul de la router.
2. Problema nu e de la router, la cum spui tu, ci de la pc. Vezi cum e setat firewall-ul.
3. Daca problema e de la router, si nu e problema de la provider, incearca sa ii dai o resetare.

| Sorinutsu a răspuns:

Salut,stiu problema ta, eu am lucrat intr-un depozit de calculatoare second hand, erau si routere pe acolo, si eu spun asa, vezi ca in spate routeru are o gaurica mica unde scrie RESET, baga un bat mic ceva pana se sting toate led-urile, dupa care se aprind singure. si cu siguranta va merge, daca nu merge nici asa, scoate-l din priza, lasa-l putin asa, dupa care baga-l iar. verifica username si parola, iti porneste singur net-ul pentru ca ai configuratia de la net in router, verifica si la firma de net poate a schimbat parola la contul PPPOE, cu siguranta daca faci toate astea iti va merge, Salut