| FoundYouLover a întrebat:

Am si eu o problema, desi calculatorul meu are antivirus si nu are foarte multe chestii in memoria lui, uneori ma enerveaza ca merge foarte greu. De exemplu nu pot sa ascult muzica pe youtube, pe nici un browser (am 3 browsere diferite) fara sa mi se auda cu intreruperi daca mai fac si altceva in acelasi timp pe calculator, de exemplu scriu ceva in word sau ma joc ceva. Stie cineva pe-aici ceva solutii pentru asta?

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

Pe lângă alte chestii (viruşi), SIGUR îţi pornesc la start-up o grămadă de porcărioare inutile care mănâncă resursele sistemului şi îl sugrumă.

Pt a dezactiva porcarioarele de care zicem mai sus

Butonul Start
Click pe Run
Scrii msconfig
După ce se descchide cauţi tabul Startup
Debifezi ce crezi că nu e esenţial să pornească o dată cu windows-ul (Yahoo, toolbar, etc.). Astea se pot porni fara nicio problemă şi mai încolo.

! PS: Nu dezactiva cum ar fi (antivirusul si programele care merg cu Windosul).

Dupa ce ai terminat dă OK.
O să ai Restart (dai OK) sau Exit Without Restart (sa seteze mai tarziu nu acum).

ACUMA ALTE SOLUŢII...

1) Curata sistemul.
La Accessories – System Tools gasesti Disk Cleanup; ruleaza-l pentru discul cu sistemul de operare (de obicei C) si bifeaza tot in afara de "Compress old files".

2) Renunta la System Restore. Chestia asta retine tot ce faci tu pe calculator pentru ca la un moment dat cand reusesti sa-ti faci varza Windowsul sa-ti aduca sistemul la starea pe care o avea la un moment anterior. Singura problema e ca nu prea merge, in schimb incetineste mult munca ta. Intra la Control Panel – System – System Restore si da-i Turn off.

3) Micsoreaza cache-ul la browser. Memoria temporara pe care o folosesc softurile de navigat pe net este de multe ori supradimensionata si ajungi sa ai mii de fisiere inutile pe disc. Pentru Internet Explorer, du-te la Internet Options in Control Panel, si la Browsing History – Settings pune 200 MB sau 250MB, e mai mult decat suficient. La Firefox, gasesti optiunea la Tools – Options – Advanced – Network – Offline storage.

4)Fa navigarea locala mai rapida. Deschide My Computer, mergi la Tools – Folder Options – View si debifeaza "Automatically search for network folders and printers"; se observa diferenta mai ales daca ai calculatorul intr-o retea locala.

5) Schimba viteza meniurilor. Cand faci click pe un meniu dureaza putin pana apare continutul; dar ai putea reduce acest timp la zero. E nevoie sa editezi registrii pentru asta: Start – Run – regedit si la KEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop mergi la MenuShowDelay va arata o valoare pune 1.

6) Da jos barele. Multe softuri adauga bare sub meniurile din browsere si la un moment dat ajungi sa vezi cu greu continutul paginilor web, iar navigarea devine mult mai greoaie. Daca nu reusesti sa le elimini din Add/Remove Programs, scoate-le de la View – Toolbars sau View – Explorer Bars (in Internet Explorer), respectiv din View – Toolbars sau Tools – Add-ons (in Internet explorator).

7) Start/Run/ gpedit.msc /se va deschide o fereastra pe nume GROUP POLICY =Administrative Templates / Network / Qos Packet Scheduler=si aici in partea dreapta a windowului dai click pe Limit Reservable Bandwith =setati pe Enable si puneti valoarea 0 si dai OK.

8)Paginile file super rapid.

Page File este corespondentul lui Swap File din Windows 98 si are acelasi scop, si anume salvarea pe harddisk a celor mai des accesate informatii pentru eliberarea memoriei RAM.In timp, fisierul pagesile.sys devine fragmentat, ducand la scaderea performantei.Pentru optimizare, sunt recomandate stergerea si recrearea acstuia la inchidere, respectiv deschiderea sistemului de operare.In registri, la HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Sess ionManager, se creeaza o intrare DWORD cu Denumirea "ClearPageFileAtShutdown" cu valoarea 1.

9) Defragmenteaza Hard Disk-ul
Da clic pe butonul Start, apoi mergi la All Programs, Accessories, System Tools, si apoi Disk Defragmenter.

Click Defragment Now. (Curatati toate driverele care le aveti).

10)Start/Control Panel/Administrative Tools/Services.

Îţi zic ce sa opreştim şi consumă multe resurse (viteza)! Aceste setari sunt si pentru XP, Vista, 7, 8.

Aceste trebuie Oprite (stop). Si dau detalii despre fiecare.

WSearch: Indexeaza fisiere, mesaje si documente pentru a optimiza cautarile.

WMPNetworkSvc: Melodiile continute de biblioteca locala a Windows Media Player pot fi redate de alte sisteme conectate la aceeasi retea.

SNMPTRAP: Primeste mesaje de la protocolul SNMP (Servicio de Protocolo simplu de administrare a retelelor) si-l retransmite programelor de administrare SNMP ce ruleaza in calculator.

SCPolicySvc: Permite configurarea sistemului astfel incat desktop-ul sa fie dezactivat atunci cand este extras cardul inteligent.

SCardSvr: Administeaza accesul cardurilor inteligente recunoscute de sistem.

Serviciu de compatibilitate Bluetooth (bthserv): Permite detectarea si asociere intre dispozitive Bluetooth. Se poate dezactiva doar daca nu vei utiliza Bluetooth-ul sau calculatorul nu dispune de un astfel de adaptor.

RemoteRegistry: Permite modificarea registrului altor sisteme ce apartin aceleiasi retele.

MSiSCSI: Administreaza sesiuni SCSI.

Fax (Fax)

Rapoarte de eroare (WerSvc), pentru a trimite rapoarte de eroare catre Microsoft.

Serviciu de intrare Tablet PC (TabletInputService)

Configurare Desktop Remote (SessionEnv)

Servicii ale Desktop Remote (TermService)

| FoundYouLover explică (pentru ovidius):

Sistemul meu e in romana, asa ca n-am gasit nici un sfert din comenzile pe care le zici tu, ca tu mi le zici in engleza si eu nu stiu cum le zice in romana. Te rog, poti sa-mi spui cum le zice in romana?

| FoundYouLover explică (pentru ovidius):

Dar oricum multumesc de raspuns, m-am mai prins de unele!

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ai abonament cu viteza mica!

| Mădă0611 a răspuns:

Iti ruleaza prea multe servicii/programe in background. Alt ctrl del --> task manager, si te uiti pe acolo ce si cum. Poate fi si pentru ca ai prea multe in istoricul browserului si il ingreuneaza, foloseste Ccleaner (vezi ca o sa te dezlogheze de peste tot), mai opreste de prin servicii, programele care pornesc odata cu sistemul de operare si de care n-ai nevoie, curata registri, defragmenteaza hdd-ul/urile, registri:

http://www.piriform.com/ccleaner
http://www.wisecleaner.com/wiseregistrycleanerfree.html
http://slimcleaner.com/

| lumy4u a răspuns:

Internetul e de vina