| Dorin97 a întrebat:

Am un amplificator audio de 110watti 8-16ohmi si am zece difuzoare de 4 ohmi unul daca le leg in serie se poate intampla ceva cu amplificatorul? Si ar veni 40ohmi?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Cu cat o sa ai mai multi ohmi cu atat amplificatorul o sa fie mai putin solicitat dar si puterea de auditie o sa fie mai slaba. Se poate face o conexiune mixta (si in serie si in paralel) dar trebuie avut in vedere la ce putere rezista difuzoarele si de faptul ca la legarea in serie se tine cont de polarizarea difuzoarelor. Oricum pentru amplificator riscant ar fi sa nu scazi sub impedanta de 8 ohmi, minimum suportat.

1 răspuns:
| adriangabor92 a răspuns:

Nu